Abc News Albania....!

About 20 results out of 85932 (0.23 seconds)
    

Channel Title : ABC News

Views : 817

Likes : 3

DisLikes : 2

Published Date : 2018-11-19T14:54:59.000Z

    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 136

Likes : 7

DisLikes : 1

Published Date : 2018-11-20T19:37:20.000Z

Taulant Muka, i cili dha dorëheqjen dy javë pasi u emërua në postin e zv/ministrit të Arsimit ishte i ftuari i parë i emisionit “Provokacija” në ABC News. I lindur në Skrapar, i vendosur në vitin 2000 në Tiranë ku mbaroi studimet për Mjekësi, për t’i vijuar më pas masterin në Roterdam dhe me eksperienca të fundit në Kembrixh e Harvard, Muka shpjegon arsyet e kthimit në Shqipëri, si një betejë për arsimin dhe për dijen. “Sepse kam pasur pasion arsimin dhe për të përmirësuar arsimin në Shqipëri. Për të rritur cilësinë në arsim e shkencë duke pasur parasysh eksperiencën, mu premtua për të bërë ndryshimin nga kryeministri i vendit nga takimi individual. Kërkova kompetenca të plota duke ditur si funksionon shteti shqiptar, dëshiroja pavarësinë time institucionale. Të evidentoja personat e vërtetë akademikë dhe të merrja këshilla nga ata se akademik nuk të bën mënyra si flet në televizion, por të bën puna kërkimore”. Propozimi i tij ishte reforma në arsim dhe kryesisht në nivelet drejtuese të universitetit, bazuar në meritokraci. “Unë propozoja që nëse ne kemi 10 mijë pedagogë, ndoshta një pjesë e vogël i plotësonin kriteret dhe propozimi im ishte të merreshim me drejtuesit e universiteteve, rektorët, dekanët dhe shefat e departamenteve. Këta ne nuk duhet t’i lejonim nëse nuk kishin karrierë akademike të ngritur mbi meritokraci”. Postin e zëvendësministrit ia propozoi Kryeministri, por ai thekson si ky emërim ishte anormal, çka e bëri që të mos qëndrojë më shumë se 9 ditë në këtë post, ndërsa shtetin e konsideron shtet whatsapp. “Ishte anormal dhe unë në atë takim shkova me 4 persona të tjerë që i kisha propozuar si emra për komision për rishikim të titujve akademikë dhe kryeministri më tha që do të jap të gjitha kompetencat për ta bërë këtë gjë dhe parimisht rashë dakord. I kam kërkuar takim për të qartësuar se çfarë është pozicioni i zv/ministrit dhe a më jepeshin ato të drejta që mu premtuan, nuk më erdhi kurrë ai takim dhe u emërova zv/ministër. Unë aty pashë atë që kisha frikë, të cilën e vërtetova jo më shumë se 9 ditë, se këtu nuk ka një protokoll se ç’bën ky person në ditën e parë të punës, kërkova dokumenta dhe nuk mi dhanë  dhe aty kuptova, që nuk isha në shtëpinë time dhe as në atë ambjent që më ishte premtuar. Aty kishte një problem që nuk mund të protokolloheshin dokumentat, unë nuk mund ta protokolloja një takim, se mënyra si funksiononte ishte që unë të premtoj dhe ti nuk ke asnjë dokument dhe nesër ti nuk ke asnjë të drejtë të më kërkosh mua asnjë gjë pasi nuk është e dokumentuar”. Muka thekson se në Shqipëri ka potenciale, por që nuk shfrytëzohen dhe bëjnë punë mekanike, ndërkohë kanë potenciale të mëdha. Ai përmend edhe shkencëtarët që kanë bërë punë kërkimore, ndërsa thekson se në Shqipëri ka koncepte të gabuara me të cilat nuk bën kompromise. “Në Shqipëri ka potenciale që ne i lëmë të flenë, në ministri ishin dy të rinj që bënin punë mekanike. I mora djemtë dhe u thashë më nxirrni listën e profesorëve dhe t’i rankojmë sipas produktit shkencor. Kë kemi shkencëtarë s ene kemi shkencëtarë, se ne si kombnuk e pëlqejmë suksein e një shqiptari. Kur është brenda në Shqipëri ne e përbaltim figurën e shkencëtarit. Ke Alban Dibrën që ka një indeks që e vlerëson produktin shkencor nga ana sasiore dhe cilësore dhe ka AG indeksin 27 që në amerikë me 18 bëhesh profesor dhe profesor të bën puna kërkimore, se ne nuk e dimë punën shkencore. Ne ngatërrojmë Dritero Agollin me shkencën nuk ka lidhje Akademia e Shkencave me Agollin. Teknologjia u zhvillua nga puna kërkimoe, me punë kërkimore bëhet çdo gjë dhë unë me ato koncepte nuk bëj kompromise. Unë kisha ardhur me ato koncepte që bota perëndimore ka”. I pyetur nëse Rama e propozon për depuetet, Muka shprehet se nuk bëhet pjesë e politikës, por betejën për dijen dhe arsimin në Shqipëri do e vazhdojë edhe jashtë vendit. “Nuk bëhem pjesë e politikës, nëse kryemisnitri ka dëshirë të bëjë reforma në arsimin e lartë ka mënyra të tjera që unë mund të kontribuoj, por unë pjesë e politikës nuk bëhem. E provova dhe nuk do rezistoj më shumë se 9 ditë”. Sipas tij Akademia e Shkencave nuk mund të bëhet me persona që nuk kanë produkt shkencor. “Akademia e shkencave shërben si organ këshillues nuk mund të bëhet me persona që kanë zero produkt shkencor. Më erdhi profesor Gjinushi dhe i tregova një grafik të thjeshtë; nga ju 30 anëtarë 27 kanë zero produkt shkencor. Si është e mundur që nuk përmendet produkti shkencor, kurse Fuga ka paraqitur një draft vizionar ka nevojë për rishikim, por është shumë herë më i mirë se ai i paraqitur nga Akademia e Shkencave”. /abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 1214

Likes : 16

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-19T21:46:48.000Z

I ftuari i parë i kësaj puntate të emisionit sportiv “Pressing” nga gazetari Gerti Çarçani, ishte ish-trajneri i skuadrës përfaqësuese të futbollit shqiptar Gianni de Biasi. Një bisedë e zhvilluar për situatën aktuale në ekipin kombëtar dhe se si e ka ndjekuar ai këtë ekip që në gjenezë. Fillimisht ish-trajneri foli për mendimin e tij se si e vlerësoi këtë raund të ekipit tonë në Nations League. “Ishte një turne i ekuilibruar dhe pse Shqipëria nuk arriti të jepte maksimumin dhe nuk arriti ta shprehë potencialin që ka. Besoj se pak nga mungesat, por edhe kërkimi për një identitet të ri nuk ndihmoi që objektivat të arriheshin.” De Biasi u shpreh edhe për arsyet që e çuan Shqipërinë në humbjen e thellë ndaj Skocisë. “Ne fatkeqësisht bëmë një gabim tek goli i parë nga dalja e gabuar e një mesfushori. Ishin 3 kundër 2 dhe humbëm topin. Kur humbet topin në gjysëm fushën tënde dhe pas 13 minutash kë pësuar një gol për 1 – 0 dhe nuk është e lehtë. 10 minuta më vonë mbetesh me 10 lojtarë dhe kjo ndikon tek pjesa e mbetur e lojës. Mungesa kishte Shqipëria, mungesa kishte dhe Skocia. Unë gjithmonë kam bërë si dhe Panuçi nuk mund të bënte ndryshe me ato që kishte në dispozicion. Nuk mund të qash kur të mungon dikush, nuk mund të bësh asgjë. Natyrisht po të kishte patur Roshin, Sadikun, Hysajn, Bashën do të luhej një ndeshje tjetër.” Ai bëri dhe një krahasim ndërmjet kombëtares në kohën e tij dhe kombëtares së sotme nën drejtimin e Panuçit. “Nuk e di nëse ka ndryshuar. Unë u përpoqa të isha shumë i kujdesshëm ndaj rivalëve ndaj vendosa tu hiqja mundësitë dhe burimet e lojës të ekipeve që luanin kundër nesh. Tentova të shfrytëzoja cilësitë e futbollistëve që kisha. S’mund të sillesh si Brazili kur je Shqipëria. Gjithësecili me mundësitë që ka duhet të japë maksimumin. Aftësia e një trajnerit është ajo që të dijë situatën dhe të japë maksimumin.”/abcnews.al
    

Channel Title : ABC News

Views : 381

Likes : 3

DisLikes : 1

Published Date : 2018-11-19T16:01:01.000Z

    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 952

Likes : 6

DisLikes : 2

Published Date : 2018-11-20T16:31:34.000Z

Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda shpalli vendimin përfundimtar për 11 të pandehurit e dosjes “Lazarati 2” të akuzuar për vrasjen e efektivit të RENEA-s, Ibrahim Basha, në vitin 2015. Lënia në fuqi të dënimeve solli reagimin e fortë të familjarëve në gjyq. Ata tentuan të qëllojnë me karrike gjyqtarët, ndërsa kërcënuan dhe tentuan të dhunojnë gazetarët.  Ka përfunduar me sharje, përballje fizike me policinë dhe përpjekje për të dhunuar gjykatën, por edhe gazetarët, seanca e shpalljes së vendimit përfundimtar për të pandehurit e dosjes “Lazarati 2” në Gjykatën e Apelit për Krimet e Rënda. Vendimi i dhënë nga Apeli la të pandryshuar dënimin për 9 nga 11 të pandehurit e akuzuar për sulmin me armë ndaj policisë në Lazarat në vitin 2015, ku u vra edhe efektivi i RENEA-s, Ibrahim Basha. Mes dënimeve të lëna në fuqi ishte edhe burgimi i përjetshëm dhënë nga Shkalla e Parë për Arbion Alikon dhe Barjam Bocian. Dënimi i parë ndryshoi vetëm për të pandehurit Alban Aliko dhe Elson Kasma. Ata do të vuajnë nga 17 vjet e 6 muaj burg, nga 20 dhe 18 vite të dhëna më herë për ta. Për të pandehurit e tjerë, Apeli i dha formë të prerë duke konfirmuar dënimet e dhëna në shkallën e parë. Seanca u zhvillua në praninë e një numri të lartë punonjësish policie në sallën e gjyqit. Me gjithë praninë e tyre, që në nisje të seancës u vu re një agresivitet dhe gjuhë fyese e familjarëve të të pandehurve kundrejt gazetarëve. Por pas shpalljes së vendimit, situata precipitoi në veprime të dhunshme.  “Ju vdekshin fëmijët” ulëritën ata drejt trupit gjykues, ndërsa një prej tyre tentoi të qëllonte me karrige drejt gjykatës, por u pengua nga policia. Përplasje fizike dhe të shara u lëshuan edhe nga të pandehurit në kafazin e sallës së gjyqit. Por momentet e tensionit nuk mbetën vetëm brenda godinës. Si asnjëherë më parë, në një mënyrë të paprecedentë, disa prej familjarëve vijuan me fjalë fyese, kërcënime dhe përpjekje për agresion fizik drejt gazetarëve dhe kameramanëve. Ndryshe nga procese të tjera tek Krimet e Rënda, kur gjykata blindohet nga efektivë të Policisë së Shtetit, për  vendimin e Lazaratit masat policore jashtë gjykatës munguan dhe gazetarët u gjendën pa asnjë mbrojtje ballë agresivitetit të disa njërëzve të tensionuar. Efektivët erdhën atëherë kur nuk nevojiteshin më. Vendimi i Apelit u konsiderua i padrejtë nga avokati Ruhan Hiajt, Bashkim Nikolla, i cili komentoi edhe veprimet e dhunshme drejt përfaqësuesve të medias. “Nuk ka një provë të vetme, kush është vrasësi?. Vrasësi mund të jetë i lirë, koha do vërtetëojë që është kështu, këto gjëra i bën gjithmonë padrejtësia. Të na falni ju që keni qenë pranë njerëzve dhe të meritoni këtë gjë dhe më vjen keq. Këtë gjë nuk duhet ta bënin, por psikoligjikisht kanë qenë shumë rëndë ju e patë vetë”./abcnews.al http://abcnews.al/lazarati-2-tensione-ne-apelin-e-krimeve-te-renda/
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 105

Likes : 1

DisLikes : 2

Published Date : 2018-11-20T20:58:15.000Z

Gazetari Ervis Iljazaj i ftuar në emisionin “Provokacija” në ABC News ka folur për ngjarjet e Bularatit dhe situatën politike në vend. Sa i takon nacionalizmit për ngjarjet në Bularat, Iljazi thotë se një rol negativ luajtën edhe përfaqësuesit e minoriteteve në Shqipëri, ndërsa Vangjel Dule në vend që të shuante zjarrin i hodhi benzinë. “Nacionalizmi është në trend jo vetëm në Shqipëri e Greqi, por në gjithë Europën. Dhe në Greqi e Shqipëri është një joshje politike që është një nga rrugët që sjell konsensus. Reagimet ishin institucionale të moderuara dhe për të qenë të kujdesshëm në marrëdhëniet me Greqinë. Një rol negativ luajtën e dhe përfaqësuesit e minoriteteve në Shqipëri. P.sh. daljet e Vangjel Dules, deklaratat e tij i quaj tërësisht të pavend. Në vend që të shuante zjarrin i hodhi benzinë zjarrit. Këtu minoritetet përfaqësojnë një lloj nacionalizimi, ndërkohë që kanë probleme si gjithë qytetarët shqiptarë. Unë nuk di që Dule të dalë e të flasë për ekonominë, apo probleme, ndërkohë që bëhet prezent kur ka çështje të nacionalizmit dhe etnitetit. Minoriteti grek gëzon të drejtat si në çdo vend tjetër dhe çështja e minoritetit nuk ekziston fare”. Sipas tij Dule, si përfaqësues i minoritetit në Parlament nuk ngre probleme, por flet vetëm për ndasi. "Grekët e Shqipërisë ndihen grekë gjithë kohën. Po ky është problemi kur përfaqësuesi i tyre në parlament ngre probleme vetëm të nacionalitetit grek, ky nuk është problemi i tyre, por i atyre që e përfaqësojnë. Ata duhet të marrin pjesë në jetën publike shqiptare si qytetarë. Se shpesh flitet për këto ndasi, nuk flitet për çështje të tjera. Ata jetojnë si të izoluar, si t’u ketë rënë halli që jetojnë në Shqipëri. Ata janë shtetas shqiptarë”. Më pas biseda me Iljazin vijoi me situatën politke në vend, ku shprehet se reforma në drejtësi ka bllokuar çdo lloj dinamike, ndërsa vetingun e konsideron historik për drejtësinë shqiptare. “Politika shqiptare nuk jep asnjë lajm dhe një nga arsyet kryesore është reforma në drejtësi që ka bllokuar çdo lloj dinamike. Procesi i vetingut edhe pse është i anatemuar edhe pse kritikohet shpesh është proces historik për drejtësinë shqiptare”. Për Iljazin përcaktues për vijimin e procesit është 15 dhjetori kur përfundon afati KED, që sipas tij nëse ndërtohet brenda kësaj date është shpresdhënës, në të kundërt kjo reformë do të ngecë. “Ne nuk mund ta mendonim që gjithë trupa do futej në këtë sitë kontrolli, të gjithë e dinim që ishin të korruptuar dhe u vërtetua dhe ikën me vetingun. Për mua përcaktues është 15 dhjetori, është përfundimi i KED dhe nëse ndërtohet brenda 15 dhjetorit do të jetë një shtysë shpresdhënëse që do vazhdojë. Nëse nuk ndërtohet KED brenda 15 dhjetorit kam përshtypjen se kjo reformë do të ngecë”. Sipas tij Mazhoranca ka luajtur mirë politikisht në marrëdhëniet me ndërkombëtarët që kjo reformë do shkojë deri në fund, ndërsa PD nuk ka qenë kurrë më keq në marrëdhëniet me ndërkombëtarët se tani. “Mazhoranca ka luajtur mirë politikisht në marrëdhëniet me ndërkombëtarët që kjo reformë do shkojë deri në fund. Ky është gabim strategjik i opozitës që ka ngelur jashtë, ndërsa PD nuk ka qenë kurrë më keq në marrëdhëniet me ndërkombëtarët se tani, qoftë nga ambasadorët, por Rama është treguar më i shkathët politikisht. Mazhoranca ka rol më të rëndësishëm po dikush duhet ta çonte para këtë reformë”. Përsa i takon mospjesmarrjes në zgjedhje të opozitës, Iljazi ndan mendimin se bojkoti do t’i jepte fund historisë 30 vjeçare të PD-së. “Të mos marrësh pjesë në zgjedhje do të thotë t’i japësh fund historisë 30 vjeçare të PD. Nëse duan t’i japin fund historisë 30 vjeçare të PD atëherë mos marrin pjesë në zgjedhje. Kam përshtypjet se protestat e PD dhe retorika e kreut të saj bazohen te hallet e politikës, jo të njerëzve. Nëse i fton qytetarët se është rritur çmimi i naftës, i ka thirrur për kapjen e reformës në drejtësi, për lidhjen e politikës me krimin, por në perceptimin e tyre janë larg. Ka halle mjaftueshëm ku mund të ndërtosh një opozitë të mirë”./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 89

Likes : 2

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-20T20:12:12.000Z

I ftuari i dytë i emisionit Provokacija nga Mustafa Nano ishte gazetari Mentor Nazarko. Një diskutim për situatën në Kosovë. Temë kryesore ishte shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë. “Ne nuk e dimë se ku qëndron ky shëkmbim dhe kush janë termat e këtij shkëmbimi. Palët në Kosovë, në këtë moment që është i dyti më i rëndësishëm pas pavarësisë, zgjidhja e bashkëjetesës me Serbinë, çfarë forme do të ketë marrëveshja midis këtyre dy subjekteve. Është një moment thelbësor. Për të bërë një marrëveshje të tillë do të duhet një unitet politik i Kosovës dhe i gjithë faktorit shqiptar. Kosova e ka humbur pak atë rëndësinë që kishte, është dobësuar ndërkombëtarisht. Në një situatë të tillë, kjo klasë politike duhet të vendosë për të ardhmen e Kosovës.” Nazarko tregoi dhe mendimi e tij për këndvështrimin e Thaçit në lidhje me situatën e shkëmbimit të territoreve dhe qëndrimin e këtij në këtë marrëveshje. “Kurajon vetëm Thaçi mund ta kishte në fund të fundit, sepse është një nga politikanët më jetëgjatë e më i fuqishëm në Kosovë. Është një njeri që ka akumuluar një eksperiencë që ka lidhje të forta ndërkombëtare, një njeri që luan agresivisht e taktikisht në mënyrë të shkëlqyer. Mirëpo për këtë çështje është frymëzuar dhe nga diçka. Kosova është duke përjetuar edhe një moment vështirësie ndërkombëtare. Është vendi më i izoluar në Europë. Në këtë kuptim Thaçi e ka parë se sa e vështrië është integrimi ndërkombëtar i Kosovës. Serbia çdo lëshim që bën e shndërron në pazar të madh. Thaçi i ka shkuar kësaj ideje të shkëmbimit të territoreve sepse çmimi që merr është dalja e Kosovës nga izolimi. Por edhe një skenar tjetër që është shumë interesant. Në qoftë se bëhet shkëmbimi i territoreve me gjasë hiqen pengesat e bashkimit të Shqipërisë me Kosovën.” Gazetari gjithashtu tha se shtetit serb i intereson bashkimi i Kosovës me Shqipërin për disa arsye të ndryshme. “Unë imagjinoj që Serbisë i intereson bashkimi i Kosovës me Shqipërinë. Dy subjekte shqiptare në OKB, kanë peshë janë 2 vota. I intereson sepse krijnon precedentë për bashkimin në pjesë të caktuara ku jetojnë serbët, i intereson për të na dominuar ekonomikisht, për të patur një treg të madh. I intereson edhe për të krijuar një tablo të re gjeopolitike. Vuçiçi ka thënë që do bëhet paqe me shqiptarët. Me gjasë ai ëndërron ta luajë këtë kartë të paimagjinueshme dhe ndërpret aksin e dikurshëm serbo-grek.”/abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 190

Likes : 15

DisLikes : 3

Published Date : 2018-11-20T14:46:32.000Z

Pavarësisht protestave nuk ka asnjë tërheqje nga projekti i Unazës së Madhe.  Kryetari i Bashkisë sqaron se pronarët që preken nga projekti i ndërtimit të Unazës së Madhe do të shpronësohen 100%, ndërsa për ndërtimet pa leje Bashkia e Tiranës ofron tre vite bonus qiraje dhe mundësi për banesa sociale. Nuk ka kthim pas. Rruga nga pallati me shigjeta deri tek sheshi “Shqiponja” në Tiranë do të zgjerohet pasi kryetari i bashkisë, Erion Veliaj, thotë se trafiku që krijojnë automjetet në atë zonë është kthyer në problem për qytetin. “Unaza e Re, siç është sot, nuk e përballon të gjithë atë fluks, ka shumë njerëz që vijnë nga rrethet e tjera në Tiranë. Kjo është arsyeja pse po bëjmë një projekt të ri me Unazën e Re”, u shpreh Veliaj. Pronarët të cilët preken nga projekti dhe zotërojnë dokumentet e pronësisë do të shpronësohen 100% ndërsa për ata që banesat apo bizneset i kanë pa leje bashkia do të ofrojë tre vite bonus qiraje. “Kush ka aty shtëpi, sigurisht që do marrë lekëtë për shtëpinë. Kush ka tokë, se ndonjëherë, dikush që ka ndërtuar në tokën e dikujt tjetër ne nuk mund t’ia japim dhe lekët e tokës. Ai do marrë lekët e shtëpisë, kurse lekët e tokës do i marrë ai që ka tokën. Kush nuk ka asnjë gjë, kjo është ndoshta bashkia e vetme në të gjithë vendin tonë që jep edhe pagesë për qera, edhe shtëpi sociale, edhe kredi të butë”, u shpreh Veliaj. Ndërkohë, Veliaj akuzoi opozitën se po përdor banorët dhe po pengon zhvillimin e qytetit për të përfituar vota. “Jam shumë i lumtur që nga dje banorët e kanë kuptuar që ca politikanë po i përdorin dhe sot kanë shkuar të regjistrohen për t’u shpronësuar. Ky është një lajm shumë i mirë dhe ne duhet ta inkurajojmë këtë sjellje qytetare. Pra Unaza do të bëhet, merr kompensimin, por nuk e bllokon dot qytetin. Një parti politike mund të të ndihmojë, mund të të përdorë, mund të të manipulojë për sherr për vota, të vish të dëmtosh bashkinë, por kjo bashki nuk është e imja. Do iki unë nesër do jesh ti kryetar i bashkisë”, tha ai. Kryebashkiaku Erion Veliaj shfrytëzoi Këshillin e Fëmijëve, me nxënësit e të gjithë shkollave të kryeqytetit dhe përfaqësues të UNICEF-it mbledhur me rastin e dites ndërkombëtare të fëmijëve për të bërë këto deklarata. Veliaj prezantoi dhe projektin e ndërtimit të shkollave të reja ftoi ndërkohë ftoi nxënësit t’i bashkohen nismës për vendosjen e një flamuri shqiptar në ballkonet e shtëpive të tyre me rastin e festave të 28-29 Nëntorit./abcnews.al
    

Channel Title : ABC Story

Views : 37300

Likes : 133

DisLikes : 27

Published Date : 2018-10-27T20:35:21.000Z

Në këtë dokumentar sillen incidentet më të rrezikshme të ndodhura gjatë epokës së komunizmit, incidente që mund të kishin provokuar, në rastin më të keq, situata konfkiltesh të armatosura mes shteteve. Një rast i tillë ishte incidenti i Kanalit të Korfuzit, në vitin 1946, por në vitin 1959 gjithçka mund të shkonte edhe më keq, kur një nëndetëse e bazës së Vlorës shënjestroi kryqëzorin ku gjendej presidenti amerikan Duajt Ajzenhauer. Mes të tjerave në këtë dokumentar shfaqen për herë të parë pamjet filmike te një avioni grek pasagjerësh, të marrë peng dhe të ulur në afërsi të Vlorës, një ngjarje e rrezikshme e vitit 1969, e mbajtur sekret gjatë komunizmit./abcnews.al
    

Channel Title : Thumb

Views : 13596

Likes : 42

DisLikes : 14

Published Date : 2018-11-17T17:45:42.000Z

E ftuara e tretë e kësaj puntate të emisionit Thumb nga Fatma dhe Aulona ishte Aurela Hoxha. Si i ka marrëdheniet me alkoolin? Ajo na ka rrëfyer disa histori interesante se çfarë ka bërë pasi ka kthyer dy gota. Aurela tregoi për Thumb pasionin e saj për udhëtimet dhe arsyen se përse është larguar nga ekrani. “Përveç faktit që kisha një periudhë që po i detikohesha biznesit tim, mendoja që kisha dhe unë pak nevojë për pushim larg gjithë vëmendjes.” Gjithashtu ajo rrëfeu dhe marrëdhënien e saj me banakun. “Tani që po e mendoj është hera e parë që jam ulur në banak. Sepse aty jam e ekspozuar, ndërsa unë jam shumë e turpshme.” Pas disa tentativave të Fatmës dhe Aulonës për ta nxitur Aurelën që të pijë alkool, ajo u tregoi dhe arsyen se përse nuk e konsumonte atë. “Nuk pi fare. Kur mendoj që po bëhem e mërzitshme pi pak fare dhe mjafton aq. Ndërsa një hërë vendos të shkoj në Amerikë për ditëlindjen e vëllait për ti bërë një surprizë. Shkoj tek lokali dhe të gjithë pinin vodka. Unë pija vetëm pak fare dhe mu afrua njëra që më shtyu të pija dhe pas dy gotave jam fikur dhe jam zgjuar të nesërmen në krevat dhe të gjithë menduan s ekisha vdekur. Ishin shqetësuar të gjithë dhe u them që e kam nga alkooli, sepse ishin shqetësuar.”
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 262

Likes : 2

DisLikes : 11

Published Date : 2018-11-20T17:23:05.000Z

Serbët, përfshirë ata që jetojnë në veri të Kosovës, kanë festuar dështimin e Prishtinës për t’u anëtarësuar në Interpol. Beogradi zyrtar e konsideron si një fitore diplomatike, që dëshmon se Serbia nuk është një vend i vogël. Serbia është në festë pasi Kosova nuk arriti të kalojë anëtarësimin në Interpol. Politika e cilësoi si fitore diplomatike. Të parët për të festuar kanë dalë serbët e Kosovës në veri. Pas tyre në konferencë për shtyp si rrallë herë bashkë kanë dalë presidenti, Alleksandar Vuçiç dhe shefi i diplomacisë, Ivica Daçiç. Presidenti serb tha se presioni ishte i madh, por ruajti fytyrën dhe bëri thirrje për kompromis. Aleksandër Vuçiç, president i Serbisë: “Shpresoj që shqiptarët ta kuptojnë këtë si mundësi për tu kthjelluar. Shpresoj që ta kuptojnë se pa zgjidhje të kompromisit nuk ka asgjë dhe nuk duhet të urrejnë Serbinë. I lus që të mos vënë taksa pasi ne nuk kemi ndaluar kamionet e tyre, as ata 5 mijë që vijnë këtu e as ata 30 mijë që kalojnë nëpër Serbi”. Ivica Daçiç, ministër i Jashtëm, Serbi: “Është një fitore e madhe diplomatike. Nuk mund ta fsheh gëzimin dhe kam një listë të atyre që nuk na mbështetën. Kush tha se Serbia është e vogël, gënjen!” Reagimet kanë ardhur nga shumica e politikanëve serb, të cilët thanë se një pjesë e madhe e serbëve rrezikonin të ishin të kërkuar nga Kosova në rast të anëtarësimit në këtë organizatë./abcnews.al
    

Channel Title : Thumb

Views : 16293

Likes : 97

DisLikes : 8

Published Date : 2018-11-17T17:29:57.000Z

E ftuar në këtë puntatë të Thumbit ka qenë moderatorja e emisionit “Ftesë në 5” Bieta Sulo. Një diskutim interesant ku gazetarja tregon planet për të zgjeruar familjen. Mos ndoshta shumë shpejt do të vijë një beb i ri? Bieta iu përgjigj pa drojë pyetjeve të Aulonës dhe Fatmës. Ajo tregoi se ndihej më rehat në rolin e të intervistuarës pasi në këtë mënyrë e ka më të lehtë të thotë atë që mendon. Ajo foli gjithashtu për mendimet e para që kishte kur mori në dorë drejtimin e emisionit në Top Channel dhe përballjen më emisionin tjetër të pasdites të drejtuar nga Rudina Magjistari. -Cila ka qenë pjesa më e vështirë kur tu besua detyra, fakti që do e merrje këtë pasditen në një gjendje jo shumë të mirë, apo fakti që do të kishe përballë një kundërshtare si Rudina e cila është stoike në vendin e vet? “E vërteta është kjo. Pavarësisht se jam emër që jam menduar disa herë për të drejtuar emisionin “Pasdite në Top Channel”, por nuk ka rezultuar asnjëherë emri im. Në momentin që drejtuesi aktual i televizionit Ben Blushi me rekomandoi, unë pa një pa dy e pranova. Unë kisha një ide timen për nje emision timin, një marke timen. Për sa i përket konkurrencës, përballë Rudinës. Ajo ka shumë vite dhe unë shpeshherë edhe kur flas me njerëz i them që ajo nuk e ka ngrënë bukën kot. Shumë autorë në emisionin e pasdites janë ndërruar dhe kjo krijon paqëndrueshmëri tek shikuesi. Kështu që unë them që edhe ajo nuk e ka ngrënë bukën kot, por edhe nga televizioni ka qenë hapësira e lënë bosh.” Bieta tregoi gjithashtu që matësit e audiencës janë shumë të rëndësishëm për të. Ndërsa me shumë sinqeritet ajo shprehet dhe për momentin e saj më të vështirë me një të intervistuar. “Ka qenë në lidhje skype me Ermonela Jahon. Para hyrjes kishim bërë provën në skype dhe Ermonela ishte gati. Por pas siglës hyrëse lidhja në skype nuk ishte, ndërkohë flisja sepse duhet të mbushja transmetimin. I ftuari i pjesës së dytë nuk kishte ardhur ende dhe çfarë të bëja 15 minuta? Më shkonin dy gjëra në mendje: çfarë do bëj dhe mos po dukem si budallaqe. Kur shikoj tek led-i përballë fytyrën e Ermonelës doja ta përqafoja.” Bieta rrëfeu dhe për jetën e saj familjare, marrëdhënia me djalin dhe Albani si baba. -Si ka ndryshuar Albani pas lindjes së djalit? “Kujdeset më shumë edhe për mua. Dëri sa bëri Kroi 1 vjeç ka qenë pak e vështirë, por ai është natyrë e dhimbsur.” -E keni menduar të bëni një fëmijë tjetër? “Po e kemi menduar. Po të mos isha në këtë angazhim në ekran ndoshta do ta kishim nisur që tani. Ne kemi patur qef të kishim 3 fëmijë. Por jo tani shpejt. Do e doja dhe një vajzë.”/abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 212

Likes : 0

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-19T21:32:24.000Z

Moti – E hënë, 19 nëntor 2018 Sipas MeteoAlb, vijon moti i paqëndrueshem në të gjithë territorin si pasojë e ndikimit të një qëndre të presionit të ulët duke bërë që vranësirat të jenë dominante deri në mesditës, ku pritet shtim i tyre duke gjeneruar shira në bregdet dhe zonat e ulëta, ndërsa reshje dëbore do të bien në zonat malore verilindore - juglindore. Pasditja dhe mbrëmja mbeten në ndikimin e reshjeve të shiut dhe dëbores ku lokalisht do të jenë intensive. Moti – E martë, 20 nëntor 2018 Sipas MeteoAlb, vranësirat dhe shirat mbeten prezente në të gjithë vendin më të dendura në veri dhe zonat juglindore të Shqiperisë, por reshje dëbore do të ketë në zonat malore, kryesisht në verilindje të territorit. Parashikohet që edhe pasditja të mbetet në ndikimin e vranësirave dhe shirave me intensitet mesatar dhe lokalisht te lartë në zonat veriperendimore, ndersa reshje dëbore në zonat verilindore./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 135

Likes : 10

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-20T17:58:00.000Z

Një urë e zonës së Divjakës, e cila u mundëson më shumë se dy mijë banorëve lidhje me qytetin e Divjakës dhe me rrugën nacionale është shembur. Shkak u bë një betoniere e cila nga pesha e rëndë dëmtoi strukturën e hekurit. Për të shkuar në Divjakë u duhet të lënë makinat në anën tjetër. Kjo betoniere ua shkatërroi urën e Bicukasit që lidh banorët me zonën. “Me dy makina. Marrim makina fshati na pret taksixhiu matanë. I kemi, s’i kemi do i marrim borxh”. “Kjo është një rrugë urgjence. Ne këtë rrugë kemi, s’kemi rrugë tjetër”. “Nuk ka rrugë tjetër, jemi të bllokuar. Fëmijët e shkollës janë të bllokuar”. “Jemi të bllokuar. Qumësht, jo. Lakra jo. Nxënësit i dërguam në shkollë, vajza ime shkoi në shkollë dhe erdhi se i ishin njomur këmbët”. Banorët kanë njoftuar Bashkinë e Divjakës. Dhe sipas zyrtarëve të saj, po kërkohet një mënyrë për ta riparuar urën. Megjithatë këta fshatarë e kanë të vështirë të flasin. “Më mirë mos të flasim se do thonë i mbledh njerëzit për politikë”. Ura lidh 6 fshatra, pjesë e njësisë administrative Divjakë. Ajo u shërben dy mijë banorëve dhe është e vetmja lidhje mes Tërbufit dhe Grabjanit, me rrugët nacionale të vendit. “Që kur është ndërtuar ky kanali nga të burgosurit është shumë e lashtë si urë., ka qenë urë me beton e rregullt. Doli lumi Shkumbin në 2016-n dhe e mori përpara. Në 2016-n erdhi ministria e Mbrojtjes e inaguroi. Ama kjo e kishte afatin për tre muaj, jo për gjithë kohës”. Në vitin 2016 ishte Ministria e Mbrojtjes që u mundësoi banorëve këtë ure tip bejli. Për shkak se ishte shembur nga përmbytjet e lumit Shkumbin./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 123

Likes : 3

DisLikes : 1

Published Date : 2018-11-20T16:34:25.000Z

Aktori i Sulejman Dibra është ndarë nga jeta në moshën 75-vjeçare pas një ataku kardiak. Familjarë, miq dhe artistë i kanë dhënë lamtumirën mjeshtrit të roleve episodike në kinematografinë shqiptare Sulejman Dibrës. Sulejman Dibra aktor shqiptar është ndarë nga jeta në moshën 75 vjeçare mbrëmjen e së hënës, pas një ataku kardiak. Sulejman Dibra ka lindur më 9 shtator të vitit 1943 në qytetin e Shkodrës. Pas mbarimit të studimeve të lartë në Shkollën e Lartë për Aktor “Aleksandër Mojsiu” në Tiranë, në vitin 1966 rikthehet në qytetin e Shkodrës për të punuar si aktor profesionist në Teatrin “Migjeni” të këtij qyteti. Në vitin 1969 do të transferohet në Teatrin Popullor (sot Teatri Kombëtar) në Tiranë. Me këtë teatër ka interpretuar në shumë pjesë si “Arturo Ui”, “Toka jonë” e Kolë Jakovës, “Prefekti” e Besim Lëvonjës etj. Në kinematografi ka interpretuar në 13 role, e ku Sulejman Dibra shquhet për realizimin e karaktereve të pa përsëritshëm. Ai ka skalitur karakterin Sotir Filipit tek “Njësiti “Guerril” , “Kasketa” në filmin “Operacioni “Zjarri””, rolin e Drejtorit të shkollës në filmin “Tinguj Lufte”, rolin e Gjeneralit turk në filmin “nëntori i dytë” etj. Roli i tij i fundit ishte në vitin 2009, roli i Myrtezait në filmin “Ne dhe Lenini”. Sulejman Dibra ka dhënë mësim në Institutin e Lartë të Arteve (sot Akademia e Arteve) në degën e Aktrimit. Ai ka qenë bashkeshorti i pianists “Artistes së merituar” Anita Tartari. Për meritat e tij artistike në vitin 2006, Sulejman Dibra është vlerësuar me Urdhrin "Naim Frashëri i Artë". Në kinematografi ka interpretuar në 13 role. Roli i tij i parë ishte ai partizanit të plagosur në filmin “Komisari i Dritës”. Më tej interpretoi në rolin e Kiços, agjentit 13 në filmin “Njësiti “Guerril” , rolin e Sotir Filipit “Kasketa” në filmin “Operacioni “Zjarri””, rolin e Drejtorit të shkollës në filmin “Tinguj Lufte”, rolin e Gjeneralit turk në filmin “Nëntori i dytë” etj. Roli i tij më i fundit ishte në vitin 2009, ku ishte karakteri i Myrtezait në filmin “Ne dhe Lenini”. Sulejman Delvina gjithashtu ka dhënë mësim në Institutin e Lartë të Arteve (sot Akademia e Arteve) në degën e Aktrimit. Ai është i martuar me pianisten Anita Tartari dhe ka një vajzë, Enin, e cila është sot një pianiste e njohur. Për meritat e tij artistike në vitin 2006, Sulejman Dibra është vlerësuar me Urdhrin “Naim Frashëri i Artë”./abcnews.al http://abcnews.al/ndahet-nga-jeta-ne-moshen-75-vjecare-sulejman-dibra/
    

Channel Title : Politika në ABC News

Views : 3570

Likes : 7

DisLikes : 2

Published Date : 2018-11-10T17:06:07.000Z

Për herë të parë një president, i refuzon kryeministrit dekretimin e një ministri. Një precedent që riktheu përplasjen frontale mes Ilir Metës e Edi Ramës. Dritëhijet e kësaj beteje politike, me mekanizma institucionalë sjell këtë javë Mimoza Kociu me Politika në ABC Neës. Ilir Meta dhe Edi Rama u përplasën fort publikisht, me shkak dekretin për ministrin e ri të Brendshëm. Për herë të parë një president i refuzoi një Kryeministri dekretimin e një ministri, edhe pse Kushtetuta është krejt e ngurtë në këtë kompetencë të kreut të shtetit. Kryeministri nuk u dorëzua, por e emëroi të refuzuarin, zv/ministër me kompetenca ministrore dhe i propozoi për herë të dytë presidentit për ministër të Brendshëm të njëjtin emër, dy akte këto, njëlloj të paqarta në mbështetjen ligjore. Në këtë përplasje mes Metës dhe Ramës, që ka tipare politike më shumë se institucionale, shkëlqen mungesa e një qëndrimi të Lulzim Bashës. Ndërkombëtarët duan një Ministri të Brendshme plotësisht funksionale, ndërsa mungesa e Gjykatës Kushtetuese, që deri tani ka lejuar cdo lloj vendimmarrje sado e dyshimtë apo e kritikuar fort, po i kthehet në pengesë vetë shefit të qeverisë, për të ndarë të drejtën nga ambicja politike.
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 64

Likes : 0

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-20T20:33:08.000Z

Kryeministri Rama prezantoi projektbuxhetin për shëndetësinë për vitin e ardhshëm. Ky buxhet, sipas shefit të qeverisë, mundëson rritje pagash për bluzat e bardha si dhe më shumë investime në sistemin tonë shëndetësor. Vitin e ardhshëm Qeveria parashikon të rrisë me 7% pagat për 650 mjekë dhe rreth 14 mijë infermierë në të gjithë vendin. Këtë e bëri të ditur kryeministri Rama gjatë prezantimit të projektbuxhetit të 2019-s për shëndetësinë. “ 18416 punonjës në sistemim e shëndetësisë do të kenë rritje page, duke filluar nga 3-mujori i dytë i vitit të ardhshëm prej 7%.” Buxheti i vitit 2019, sipas shefit të qeverisë është 43 përqind më i madh se ai i para 5 viteve. Ndaj kjo-tha kryeministri - do të bëjë të mundur investime për përmirësimin e sistemit shëndetësor në tërësi. “Kemi një program për rindërtimin në themel të 300 qendrave shëndetësore në të gjithë territorin e Republikës së Shqipërisë, nga të cilat, 80 të parat përfundojnë brenda këtij viti dhe 100 të tjera do të rindërtohen në vitin e ardhshëm. Modernizimi i Qendrës Spitalore Universitare është një proces në vazhdim dhe paralelisht, ne po modernizojmë spitalet rajonale. Janë sot në plan 5 maternitete të reja, si materniteti i Sarandës që është një model kuptimplotë i vizionit dhe i ambicies tonë për shëndetësinë që duam, që do të financohen në periudhën në vazhdim të këtij mandati, duke filluar me Beratin, qysh me buxhetin e këtij viti dhe me Korçën, qysh me buxhetin e këtij viti. Ne do kalojmë në një mbështetje financiare kuptimplotë, 400 dollarë për fëmijën e parë, 800 për të dytin, 1200 për të tretin. Nëse dalin dy bashkë marrin të dy 800 dollarë. Nëse dalin tre, marrin 1200.” Rama e vuri theksin edhe tek Rimbursimi i barnave, për të cilin, siç tha kryeministri,- do të shkojnë më shumë para nga buxheti se deri tani. “Ne sot kemi kaluar 100 milionë dollarët e barnave të rimbursueshme. Për vitin 2019 do rimbursojmë 104 milionë dollarë barna. 5 vite më parë ishte thuajse 30 milionë dollarë më pak.” Shefi i qeverisë premtoi se brenda këtij viti do të përfundojë rehabilitimi dhe pajisja me infrastrukturë moderne në 80 qendra shëndetësore të vendit. Kryeministri nuk la pa përmendur edhe politikat sociale, si punësimi apo ndihma ekonomike për familjet në nevojë. “U larguan 20 mijë që nuk e meritonin, por u futen 10 mijë e ca që kurrë nuk kishin marrë një lek ndihmë, duke qenë në derexhenë më të keqe. Sepse skema e vlerësimit funksionon dhe skema e vlerësimit nuk targeton varfërinë si koncept i përgjithshëm, po targeton varfërinë e skajshme. Ndërkohë ka ndodhur që 2475 familje që dolën nga skema, apo që mbetën në skemë, sot nuk marrin më para nga skema, sepse kanë njerëz të punësuar. Vitin që vjen, ne do të bëjmë një ndryshim të jep ndihmën ekonomike për sa kohë nuk të ofrohet dot punë. Në momentin që të ofrohet punë, ke të drejtën të refuzosh një herë. Nëse refuzon dy herë, nuk të jepet më ndihmë ekonomike, sepse nuk ta kanë për borxh të tjerët që punojnë, të paguajnë taksa që ti të vazhdosh të rrish në shtëpi, duke qenë fizikisht i gatshëm për punë, sepse është tjetër gjë pamundësia fizike.” Për tu përshëndetur me të pranishmit në mbyllje të takimit, kryeministri Rama pati për ta një porosi. “Kurajë, respekt ata që ju shajnë, thjesht dhe vetëm trajtojini me keqardhjen që meritojnë ata që janë për pak kamomil përpara gjumit.”/abcnews.al http://abcnews.al/rama-prezanton-projektbuxhetin-per-shendetesine/
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 100

Likes : 0

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-19T17:40:07.000Z

Mbrëmjen e 21 Nëntorit mbahet edicioni i 14-të i çmimeve Kult. Mbrëmja gala do të jetë live në Tv Klan Plus. Organizatori i eventit më të rëndësishëm, të vetmet çmime kombëtare vjetore për fushat më përfaqësuese të artit dhe kulturës shqiptare, Ylli Sula, thote se juritë kanë përzgjedhur 66 artistë për 11 kategori. Prej 14 vitesh Akademia Kult sjell mbrëmjen e madhe të ndarjes së çmimeve Kult, të vetmet çmime kombëtare vjetore për fushat me përfaqësues të artit dhe kulturës shqiptare. Organizatori i këtij eventi, Ylli Sula thotë se juria ka nominuar 66 artistë për 11 çmime nga fusha të ndryshme. Ylli Sula, organizator i çmimeve Kult: “Ka disa sektorë që sipas viteve janë më aktive se të tjerët dhe aty ku ka prurje të rëndësishme aty edhe zgjedhja bëhet pak më e vështirë por them që gjithësesi me përmasat që ka marrë sistemi i vlerësimit që ne kemi ngritur sepse bëhet fjalë për 4 juri të fusahve kryesore që është: e librit, e muzikës, artit pamor, teatrit dhe filmit. Numri i jurisë së madhe të Kultit, sot që flasim ka kaluar 130 vetat. Janë të gjithë artistë, profesionistë të fushës, kritikë, studiues që jo vetëm se i njohin këto aktivitete, por janë në gjendje të bëjnë edhe vlerësime të nivelit profesional.” Risi e këtij viti është se rikthehet kategoria e Filmit me 6 të nominuar. “Këtë vit qëlloi që nga viti 2014 janë filma të prodhuar deri më 2017-n dhe në këtë listë që prodhoheshin mbi 20 filma, janë përzgjedhur 6 të nominuar dhe do të dalë një fitues. Disa fusha që nuk kanë prodhimtari të madhe, për të mos i lënë jashtë vëmëndjes, në momente të caktuara bëjmë edhe grumbullimin e 2 viteve bashkë. I tillë është edhe në këtë rast edhe çmimi për librin studimor të vitit.” Emrat më të spikatur dhe më elitarë, krijues dhe interpretues, shkrimtarë dhe përkthyes, regjisorë dhe aktorë, këngëtarë dhe muzikantë, balerinë dhe instrumentistë, artistë pamorë, gazetarë dhe figura të ekranit do të përshkojnë tapetin e kuq të çmimeve Kult mbrëmjen e së mërkurës. Mbrëmja gala do të mbahet në sallën e eventeve pranë Katedrales Ortodokse që fillon në orën 20:00 dhe transmetohet live në Televizionin Kombëtar Klan Plus.
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 64

Likes : 0

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-20T17:33:04.000Z

Detyrimet që vijnë nga projektet mes Partneritetit Publik Privat, sipas ekonomistëve duhet të reflektohen në buxhet. Selami Xhepa mendon se në një periudhë afatgjatë ato mund të bëhen pengesë për zhvillimin e vendit. Me një lojë me hile i ngjason ekonomistëve strategjia e qeverisë për të reduktuar borxhin publik pa njohur në buxhet detyrimet që vijnë nga projektet mes Partneritetit Publik Privat. Selami Xhepa mendon se vakumin që krijon në ekonomi përmbushja e detyrimit për të ulur borxhin nën 60% të Prodhimit të Brendshëm Bruto, qeveria po tenton ta mbushë me kontratat koncesionare. “Nga një anë duket sikur kemi një përmirësim të borxhit publik, por në fakt në financat publike do të ketë përkeqësim.  2.2 miliardë euro për t’u koncesionuar do të bëjnë barrë për buxhetin.  Jo vetëm që nuk i shërbejnë qëllimi të ligjit për reduktimin e borxhit,  por po krijojmë një problem pa precedent.  Vendet e tjera kanë treguar se shuma është më e madhe nga projektimi, kosto në financat publike do të krijojë ngërç serioz. Çdo borxh i kontraktuar duhet të reflektohet  në shifrën e principalit në momentin e regjistrimit”. Ndërkohë eksperti i ekonomisë mendon se konsolidimi financiar  duhet të orientohet drejt të ardhurave pasi mbetemi vendi me nivelin më të ulët të mbledhjes së tyre në rajon dhe të mos prekë programet sociale dhe ato të zhvillimit të vendit. Ndërkohë sipas Xhepës, qeveria po ndjek tjetër trajektore. “Nëse shohim indikatorët thelbësorë janë në renie. Të ardhurat nën 28%  e Prodhimit Brendshëm Kombëtar, shpenzimet publike nga rreth 30% pritet të bien 28% të PPB. Angazhimi i qeverisë në shoqëri do të jetë më i vogël. Investimet në arsim, shëndetësi dhe mbrojtje sociale kanë një rënie në kuptimin nominal, por dhe relativ.” Xhepa mbështet nxitjen e konsumit përmes politikave të rritjes së pagave dhe në këtë këndvështrim përkrah qëndrimin e qeverisë ndonëse mendon se vjen e sforcuar. “Ka pesë vite që nuk bëhet. Është pozitive, vjen pak e sforcuar në buxhet, shpresoj mos jetë elektorale”. Për vitin që vjen qeveria ka parashikuar rritje pensionesh dhe pagash në sistemin shëndetësor dhe atë arsimor./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 105

Likes : 4

DisLikes : 3

Published Date : 2018-11-20T19:10:31.000Z

"Disa javë më parë, një këngëtare irlandeze me emrin Sinead O'Connor (ta shohim në ekran) u konvertua në Islam. Sot që po flasim, ajo është myslimane. Dhe emrin e ka ndryshuar, siç bëjnë rëndom ata që konvertohen në Islam. Tani e quajnë Shuhada Davitt. Ndërsa disa ditë më parë, një këngëtar tjetër bëri të kundërtën. E la Islamin. Ishte mysliman, dhe doli e tha se nuk është më mysliman. Është fjala për këngëtarin Zayn Malik, njërin prej anëtarëve të bandës së famshme One Direction. Ja, e keni në ekran. Kush i ka ndjekur këto dy ngjarje, nuk mund të mos ketë bërë një vëzhgim, që ka qenë shumë i kollajtë për t'u bërë. Në rastin e këngëtares irlandeze që u konvertua nga Krishtërimi në Islam askush nuk e bëri për të madhe. Askush nuk u trazua. U dha një lajm, dhe kaq. Nuk pati komente, reagime, mllefe. Asaj askush nuk i tha asgjë. Askush nuk e qortoi, askush nuk hodhi në adresë të saj sharje a fyerje. "U bë myslimane? Po mirë, për hajër i qoftë!" - ky u duk se ishte mesazhi i heshtjes, me të cilën u shoqërua ai lajm. Ndërsa në rastin e dytë, reagimi është i tjetër lloji. Dhe të mendosh që ky rast është më i butë. Zayn Maliku nuk ndërroi fe. Nuk u bë i krishterë. Thjesht la të vetën, dhe u hodh në një lloj besimi individual. Ai vetë tha se fetarisht veten e identifikonte me një lloj besimi spiritual në Zot. Por mysliman nuk ishte më. Nuk ndihej më i tillë. “Nuk besoj më në një Zot që të mëson se çfarë mishi duhet ngrënë dhe se duhet të lutemi pesë herë në ditë. Unë thjesht besoj se ne njerëzit duhet të jemi të mirë". Ja, këtë tha ai në thelb. Por shumë shpejt e pa veten të rrethuar. Prej sulmeve online, u detyrua të merrte vendimin për t'u larguar nga rrjetet sociale, feisbuku e tuiteri. Sepse ata që deri në atë moment i kishte patur simpatizantë e dashamirës u tjetërsuan si me magji prej lajmit. Një pjesë u habitën, të tjerë mbetën pa fjalë, të tjerë akoma pësuan një ftohje të menjëhershme ndaj tij, ndërsa të shumtit iu shndërruan në armiq. "Turp të të vijë! Nuk ishte ti që e le Islamin, sidoqoftë. Ishte Islami që të la ty", i shkruante dikush. "Turp, turp, turp, por dije që Ti del u humbur në këtë mes", ia bënte një tjetër. "Ti je një dështak, të urrej", shkruante një i tretë. "Më lëndove me këtë që bëre; nuk jam më një simpatizant i yti", ishte mesazhi i radhës, e kështu me radhë. Të vetmit myslimanë që solidarizoheshin me të ishin ata që nuk janë më myslimanë. Është kjo që ndodh gjithnjë në rrethana të ngjashme mes myslimanëve. Të gjithë solidarizohen kundër njërit, dhe kështu, dezertorit i duhet të përballet me idenë që i ka të gjithë kundër. Duhet guxim i jashtëzakonshëm t'u dalësh kundër të gjithëve, apo jo? Dhe nuk është vetëm kjo. Është vetë doktrina islame që dezertimin, thënë ndryshe braktisjen e Islamit, e dënon më rëndë se çdo mëkat tjetër. E dënon me vdekje që në tokë. Kështu thonë normat e Sheriatit. Ju kujtohet ngjarja me Salman Rushdie-në? Për shkak të një presioni të tillë, ai fillimisht, me të dalë dekreti fetar i Khomeinit që e dënonte me vdekje, bëri një tërheqje me anë të një deklarate. Kur kjo ndjesë nuk iu llogarit nga askush, ai bëri rikonvertimin në Islam, duke e shushatur Christopher Hitchensin që i kish dalë në mbrojtje deri në atë moment. E vetëm më pas iu desh ta linte Islamin për herë të dytë. E për fare. Dhe sot rron mes bodyguardëve. Këta të fundit i janë bërë si gjymtyrë të vetat. Duket se ka ardhur koha që myslimanët e Europës, por edhe tanët, të mësohen me faktin se njeriu është i lirë, është i lirë të shprehet, është i lirë të organizohet në mbrojtje të të drejtave të veta, është i lirë të manifestojë identitetin e vet kombëtar, politik, kulturor, gjinor, fetar, është i lirë për të ushtruar besimin fetar që ai dëshiron, është i lirë për pasojë edhe për të zgjedhur një fe të caktuar, edhe për ta braktisur atë fe. Nuk mund të kërkosh lirinë tënde për të besuar e në të njëjtën kohë t'ia mohosh tjetrit lirinë për të mos besuar. Nuk ka kuptim kjo gjë. Përsëris: nuk ka kuptim kjo gjë."/abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 25

Likes : 0

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-20T20:39:52.000Z

Në mbyllje të misionit dyjavor në Shqipëri, Fondi Monetar Ndërkombëtar kërkon që qeveria të ketë kudjes me kontratat partneritet public- privat pasi mund të krijojnë vështirësi financiare në buxhet. Po ashtu FMN sugjeroi të shpejtohet me uljen e borxhit publik dhe shlyerjen e detyrimeve të prapambetura. Fondi Monetar Ndërkombëtar i kërkon qeverisë që të bëjë kujdes me risqet që mund të implikojnë buxhetin, duke vëne theksin te projektet në partneritet publik-privat.  Për shefin e misionit të fondit në Shqipëri, shumë vende që kanë përdorur praktika të ngjashme janë gjendur në vështirësi për të paguar faturat ndaj kompanive që janë angazhuar. Jan Kkes Martijn ishte i drejtpërdrejtë kur kërkoi procedura konkurruese dhe zhdukje të ofertave të pakërkuara. “Në shumë vende projektet PPP kanë çuar në probleme fiannciare nga garancitë e vëna. Prandaj qeveria duhet të jetë shumë e kujdesshme nëse buxheti është i ekspozuar ndaj risqeve.” Fondi sheh po ashtu risqe edhe në krijimin e detyrimeve të prapambetura, të cilat duhet të shlyhen, pasi kanë shkuar në 0.6 % të prodhimit kombëtar. “Ne do të rekomandonim një përshpejtim të uljes së borxhit më të madh se është i programuar. Për të arritur nivelin e e programuar 60% të borxhit publik do të nevojiten korrigjime të tjera fiskale. Mosarritja e këtij objektivi do të cënonte besimin e tregjeve financiare.” Por kësaj çështje, ministri Ahmetaj i parapriu në fjalën e tij hapëse për konferencën. “Nuk kemi divergjenca me FMN por diskutime për skenarë të ndryshëm dhe si do të përballohen këto skenarë.Shumë shpejt do të ndajmë strategjinë e re që përfshin dhe zhdukjen e detyrimeve të prapambetura në 2019 që janë në TVSH dhe pushtetit lokal.” Njësoj si FMN, që e sheh të ardhmen e ekonomisë dhe zbatimin e reformave e të shtetit ligjor si një rrugë që të hap derën në Bashkimin Europian, edhe guvernatori i Bankës së Shqipërisë ndan të njëjtin mendim, por për të gjithë spektrin politik. “Çelja e negociatave me BE duhet parë si element parësor. I gjithë spektri politik të ketë në vëmendje integrimin në Bashkimin Europian.” Por FMN la disa porosi edhe për bankën: zvogëlim të kredive të këqija, rritjen e mbikëqyrjes në tregun bankar, tashmë që një pjesë e bankave nuk janë në pronësi nga Bashkimi Europian, ndërprerje të ndërhyrjeve në kursin e këmbimit dhe vijimin e luftës kundër pastrimit të parave të pista./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 35

Likes : 0

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-20T20:25:52.000Z

Reshjet intensive që kanë rënë gjatë ditës kanë sjellë problemet e para në qytetin e Gjirokastrës. Korespondenti i ABC News Orges Sako raporton se është përmbytur hyrja e qytetit të gurtë. Në rrugë ka prani uji duke vështirësuar lëvizjen e mjeteve. Edhe në disa biznese ka prezencë të ujit. Aktualisht nuk ka reshje në qytet, por punonjësit e bashkisë dhe forcat zjarrëfikëse janë angazhuar për të ndihmuar në terren./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 25

Likes : 0

DisLikes : 2

Published Date : 2018-11-20T16:36:26.000Z

Shqipëra mbetet ndër 20 vendet me naftën më të shtrenjtë në botë. Ekspertët sqarojnë se përse konsumatorët përballën me një situatë të tillë, që iu kushton 10 përqind të buxhetit vjetor konsumatorëve. Rritja e çmimit të hidrokarbureve në Shqipëri ka qenë shpesh problem për xhepin e konsumatorit. Ditët e fundit çmimi i naftës ka arritur në vlerat e 184-187 lek për litër, por edhe nëse në rastin më të mirë ka patur ndonjë masë frenuese, ajo ende nuk është reflektuar. Ekspertët e ekonomisë thonë se janë disa faktorë që ndikojnë në rritjen e çmimit të naftës, ku ndër to janë edhe taksat e përfshira te karburanti, por edhe abuzimi në treg. Arbi Agalliu: “Komponentët që përfshihen në çmimin e karburantit për litër. Qeveria sqhiptare ka vendosur që brenda çmimit për litër qoftë naftë apo benzinë të përfshijë dhe taksa të ndryshme. Fatkeqësisht në realitetin shqiptar këto taksa janë tejet të larta dhe bëjnë që çmimi i karburantit të ketë një çmim më të lartë krahasuar kjo me vendet e tjera të Ballkanait. Nëse marrim dhe në vlerë reale del më i lartë raporti misdis të ardhurave dhe çmimit të karburantit. Në këtë kontekst është fatkeqësi që në realitetin shqiptar që e ka aksesin me funrizuesit e naftës shumë të afërt dhe shumë të kollajtë të ketë një çmim të tillë. Nga ana tjetër kjo bashkohet edhe me abuzivizmin.” Megjithatë edhe cilësia e karburanteve në vendin tonë le për të dëshiruar, por sipas ekspertëve instancat përkatëse duhet të monitorojnë tregun problematik që të shmangen abuzimet. “Nga ana tjetër mos të përmendim cilësinë. Shpeshherë dëgjojmë që zgjat më shumë konsum karburanti nga jshtë, apo që makina të reja kanë probleme me karburantin në Shqipëri. Rrit pa dyshim kostot e përdoruesve fundorë, por bëj dhe njëherë thirrje për forcimin e situatave monitoruese të tregut shqiptar nga instuticionet përkatëse. Ajo që qeveria duhet të bëjë është që të zbatojë ligjet që ka në fuqi entet rregulluese janë. Kapacitetet monitoruese të situatës së hidrokarbureve duhet të përmirësohen edhe mëdhe lind vetëm detyra që zbatuesi i ligjit apo monitoruesi i këtij tregu të funksionojë siç duhet.” Shqiptarët shpenzojnë rreth 10.3% të të ardhurave vetëm për karburant, ndërkohë që në Francë apo Itali ku mirëqënia është shumë herë më e lartë se sa tek ne, shpenzimet për karburante zënë rreth 1.3% të të ardhurave./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 107

Likes : 0

DisLikes : 2

Published Date : 2018-11-20T14:11:23.000Z

Partia Demokratike ka zhvilluar mbledhjen e përjavshme të grupit të saj parlamentar në selinë blu ku mësohet të kenë diskutuar për disa çështje. Mes të tjerash demokratët njoftuan mbajtjen e Kuvendit kombëtar të kësaj force politike më 15 Dhjetor, pas së cilit PD ndez motorrët për zgjedhjet lokale 2019. Bojkoti i institucionit të Kuvendit të Shqipërisë nuk ka ndaluar demokratët të përfshihen në diskutimin që kryeson komisionet parlamentare prej një jave dhe që pritet të votohet në parim ditën e enjte, buxhetin e vitit të ardhshëm. Në ditën kur mazhoranca pritet të ngrejë kartonat për miratimin në parim të projekt-buxhetit 2019, demokratët do të diskutojnë për problemet, që sipas tyre sjell ky projekt, në një takim paralel me atë të seancës plenare ditën e enjte, kryesuar nga kryedemokrati Lulzim Basha. Ky takim ishte objekt bisede në mbledhjen e grupit parlamentar demokrat mëngjesin e së martës, gjatë së cilit Partia Demokratike vendosi vijimin e ndërthurjes së aksionit opozitar me përgatitjet për zgjedhjet, ato lokale, pas atyre brenda partisë. Një tjetër temë diskutimi e mbledhjes së grupit të Partisë Demokraitke ishte edhe vizita e përfaqësuesve të Komisionit të Venecias, të cilët ndodhen në një vizitë dy ditore në Tiranë për të mbledhur informacione lidhur me opinionin që pritet të japin brenda dy javësh, mbi propozimin e demokratëve për ndryshime kushtetuese me qëllim shtrirjen e Vettingut edhe në politikë, veçse në gjyqësor. Sa i përket zgjedhjeve brenda partisë, mësohet se kreu i demokratëve Lulzim Basha ka kërkuar që procesi i zgjidhjes së kryetarëve të degëve të përfundojë brenda dy javëve të ardhshme, duke i paraprirë edhe mbledhjes së Kuvendit Kombëtar në datë 15 Dhjetor. Është ky organ ai i cili do të zgjedhë Këshillin Kombëtar të kësaj force politike, që më pas zgjedh sekretarin e përgjithshëm të partisë dhe nënkryetarët e saj. Menjëherë pas kësaj procedure do të nisë edhe ngritja e shtabeve elektorale për përgatitjet për zgjedhjet lokale 2019. Gjatë mbledhjes së grupit demokratët kanë konfirmuar gjithashtu vijimin e mbështetjes së protestës së banorëve që preken nga projekti i zgjerimit të Unazës së Re./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 123

Likes : 3

DisLikes : 1

Published Date : 2018-11-20T14:14:19.000Z

Hetuesit shqiptarë që merren me vrasjet në Shkodër po bashkëpunojnë me homologët e tyre malazezë. Ka dyshime të forta që ekzekutuesit mund të jenë nga Mali i Zi. Për shtatë vrasjet e muajve të fundit në Shkodër hetimet janë shtrirë edhe në Malin e Zi. Hetuesit kanë dyshime të forta që autorët janë profesionistë dhe të paguar. Burime të besueshme thanë për ABC News, se pala shqiptare ka marre kontakte me atë malazeze, aty ku njësoj si në Shkodër ka përplasje të forta mes grupeve kriminale. Dhe ekzekutime të kryera në Mal të Zi duken të ngjashme me ato të qytetit verior shqiptar. Në tre ekzekutime në Shkodër, autorët më pas kanë djegur automjetet. E njëjta mënyrë është aplikuar edhe në disa vrasje në Malin e Zi. Grupi hetimor, i cili është ngritur për të hetuar vrasjet e Shkodrës beson se një pjesë e krimeve janë realizuar nga vrasës profesionistë të paguar që vijnë nga vendi fqinj. Ata janë të panjohur dhe më pak të gjurmueshëm. Ka dyshimet të forta se jo vetëm grupet kriminale në Shkodër kanë lidhje me grupet në Malin e Zi. Mbrëmjen e së hënës një pjesëtar i bandes famëkeqe malazeze Kavaçki, Veselin Kaleviç u ekzekutua  në Podogoricë.  Autorët më pas dogjën mjetin. Disa ditë më parë në qendër të Shkodrës u ekzekutua Fatos Ferracaku, kushëri me një tjetër të ekzekutuar me herët, Arjan Ferracakun. Në të dy këto ngjarje, autorët braktisën mjetin në flakë./abcnews.al
    

Channel Title : Politika në ABC News

Views : 2896

Likes : 9

DisLikes : 6

Published Date : 2018-11-17T14:36:55.000Z

Sandër Lleshaj është ministri i ri i Brendshëm. Përplasja kushtetuese mes Presidentit e Kryeministrit mori fund vetëm pasi gjeneral Lleshaj u lirua nga funksioni ushtarak. Dinamikat e këtij zhvillimi të javës politike që lamë pas dhe lëvizjet e aktorëve që u përfshinë, na i sjell Mimoza Kociu në Politika në ABC News./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 189

Likes : 8

DisLikes : 1

Published Date : 2018-11-20T12:57:52.000Z

Kryeministri Edi Rama ka risjellë në vëmendje nismën për paketën Antishpifje. Nga selia e OSBE-së në Vienë, kreu i qeverisë njofton se së shpejti do të celet konsultimi publik për paketën antishpifje, e cila do të kalojë në Kuvend pas Vitit të Ri. Paketën antishpifje kryeministri Edi Rama e ka diskutuar edhe në Vienë në selinë e OSBE-së me përfaqësuesin për lirinë e medias, Harlem Desir. Në rrjetin social Twitter, kryetari i qeverisë publikon foto nga takimi ku sqaron se pjesë e bidesës ishte edhe kuadri i ri rregullator i portaleve. Kryeministri Edi Rama njofton çeljen e konsultimit publik për paketën antishpifje, e cila do të kalojë në Kuvend pas Vitit të Ri. Në fillim të muajit Tetor, kreu i qeverisë lajmëroi nismën e re të socialistëve, e cila nuk synon të mbyllë rrugët e lirisë së shprehjes, por që secili t’i dalë për Zot asaj që thotë, deklaroi kryeministri sipas të cilit paketa antishpifje nuk ka lidhje me ndëshkime penale, por do të jetë një paketë me standarde evropiane. Jo vetëm kaq por këtij propozimi iu bashkëngjit edhe një tjetër, krijimi i fondit të edukimit që do të mbledhë paratë e socialistëve që pretendojnë të fitojnë nga gjyqet për shpifje. Ky fond do të krijohet prej qeverisë për të mbështetur çerdhet, kopshtet, bibliotekat e shkollave, nxënësit e mirë të çdo komuniteti, me libra, kompjutera apo materiale mësimore. I pari që e vuri në zbatim ishte kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj. Ai tha se është dëmshpërblyer me një million lekë  nga gjyqi për shpifje ndaj këshilltarit bashkiak të Partisë Demokratike, Akil Kraja, me të cilat bleu dy kompjutera për laboratorin e informatikës në shkollën “Isa Boletini” në Kamëz. Pavarësisht se opozita u shpreh kundër kësaj pakete, kryetari i qeverisë nuk tërhiqet. Ai njoftoi se 12 paditë e para janë gati nga ana e tij ndërkohë që në përpunim janë nja dy duzina të tjera. “Kjo opozitë si Liza në botën e çudirave do lerë dhe çizmet gjyqeve”, paralajmëroi kryeministri Edi Rama./abcnews.al
    

Channel Title : ABC Story

Views : 361332

Likes : 840

DisLikes : 253

Published Date : 2018-02-28T11:15:13.000Z

Në nëntor të vitit 1974, gjatë paradës së 30-vjetorit të Çlirimit, Enver Hoxha, lideri komunist shqiptar ishte shumë pranë eleminimit fizik. Por kush ishte njeriu apo grupi që kërcënonte të vriste Enver Hoxhën dhe përse Sigurimi i Shtetit ishte frikësuar duke marrë masa ekstreme, filluar që nga zhvendosja e tribunës së paradës./abcnews.al ABC STORY Nga Ferdinand Dervishi 24/02/2018
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 7487

Likes : 21

DisLikes : 3

Published Date : 2018-11-17T18:05:21.000Z

Përgjimi i bisedës ku planifikohej krimi ka qenë një nga provat më të forta të Prokurorisë në gjykimin e dy personave të akuzuar për vrasjen e mbetur në tentativë të aktorit Mishel Prela, korrikun e vitit 2017 në Tiranë. “ABC News” ka siguruar dosjen e gjykatës, ku zbardhet kjo bisedë e zhvilluar mes të akuzuarit si autor i krimit, Shkëlzen Buci dhe porositësi i tij, Ervin Zallumi teksa ky i fundit i vë në dispozicion armën e krimit. Përgjimi është bërë përmes një aparati celular nga vetë Buci, të cilit i ishin premtuar 80 mijë euro për vrasjen. Në bisedë Zallumi jepte instruksione për krimin. B: “Puna është kështu or burrë, se të jepet variant, p.sh. është tu ik për në shpi ai më kupto, në makinë diku”. A: “Po”. B: “I shko me motorr tek dera, pam-pam-pam, mbaro punë dhe ikën mo burrë, a më kupto. Se mund të jepet mundësia”. A: “Po, e marr vesh”. B: “Mund të jepet mundësia kudo. Jo e kam idenë këtu. Që mos më humb shumë kohë. Më kupto, këtu e kisha hallin. Që të mos humbium shumë kohë”. A: “Nuk bën zhurmë ajo, nuk bën zhurmë fare”. Me tej bashkebiseduesit pretendojnë se është koha më e përshtatshme për shkak të situatës politike. A: “Këto 10 ditë duhet me kry punë o vlla se...” B: “Kjo është pra ideja o burrë, pasi unë desha me u nxitu. Unë këtë thashë”. A: “Tashti shko, bam-bam, mbaro punë, se tani nuk ka mo as polici. Nuk funksiono as një gjo. Është kohë zgjedhjesh, është qeveri teknike, ministra teknikë, çdo gjë teknike. Nuk ka as kontroll, as postoblloqe”. B: "Na u desh një kështu mo burrë, t’i kishim ra, se me dy copë nuk ka ku të shkojë. I bie një herë pa zhurmë o burrë, që mos bëjmë rrëmujë a më kupto”. Në vijim të bisedës Shkëlzen Buci dhe Ervin Zallumi diskutojnë se si duhet të largohen nga vendi i krimit dhe si të ruhen nga kamerat. A: “Këto 10 ditë o vlla. Në momentin që do vijë nuk ka nevojë me ik me shpejt. Bam bam dhe hajt shnet. Mund të ikësh dhe me biçikletë. I hypën biçikletës edhe... Tani duhen gjëra mos me ra në sy. Se me qenë me motorr të madh. Yyyy motorri i madh është kot”. B: “Ti thu nuk bo punë motorri i madh?” A: “Po jo o burrë, ça thu. Pse me rreziku kot, kamikaz”. A: “Thjesht domethënë. Edhe ruj një çik zonën, ku ka kamera, ku nuk ka kamera. Në momentin që do ikësh, mos hiq kapelen ku ka kamera. Ku e shef se ka kamera, se ka biznese ene gjona, se duken kamerat”. B: “Normal. Në qoftë se ashtu, këtë po e hudh unë, në qoftë se ashtu. Un do e përdor me doreza”. A: “Po pra do ta pastrosh mirë”. Me gjithë planifikimin Policia dhe Prokuroria mundën të zbardhnin plotësisht ngjarjen dhe të dërgojnë si të pandehur Ervin Zallumin e Shkëlzen Bucin. Në përfundim të gjykimit Zallumi dhe Buci u dënuan me nga 12 vite burg për akuzën e “vrasjes me paramendim”, mbetur në tentativë, “prodhim e mbajtje narkotikësh” dhe “armëmbajtje pa leje”./abcnews.al
    

Channel Title : ABC Story

Views : 35041

Likes : 142

DisLikes : 72

Published Date : 2018-11-10T22:02:58.000Z

Më 28 Tetor 2018, në fshatin Bularat të Gjirokatrës, gjatë kohës që mbahej ceremonia përkujtomore e JO-së greke ndaj ultimatumit të Benito Musolinit, ndodhi një incident i rëndë. Një minoritar, i quajtur Kostandin Kacifa, qëlloi me armë policinë shqiptare dhe pas disa orësh betejë me forcat e rendit, gjeti vdekjen. Ngjarja u vuri flakën marrëdhënieve mes dy shteteve dhe dy popujve. Nacionalizmi ekstrem gjeti në këtë rast tokë të begatë për t’u shfaqur në forma nga më agresivet. Por çfarë ndodhi në të vërtetë më 28 Tetor? Kostandin Kacifas u vra nga forcat speciale RENEA apo u vetëvra, dhe më tej a ishte Kacifas një ekstremist i radikalizuar që ishte nisur vetëm me qëllimin për të përmbushur një mision të paramenduar? Këto detaje shpjegon edhe dokumentari “Misioni i përfunduar i Kostandin Kacifas”./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 375

Likes : 1

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-20T11:37:37.000Z

Dy shkëmbinj nga mali i Torovicës në Lezhë kanë rënë drejt një banese, por për fat nuk ka patur të plagosur. Shkak për shkëputjen e masivit shkëmbor janë reshjet e shiut. Gurët kanë rënë pak metra para se të përplasen me murin e banesës, që mund të shkaktonte një tragjedi. Pesë pjesëtarët e familjes Përlleshi në Torovicë shpëtuan mrekullisht. Dy shkëmbinj nga mali ranë pranë shtëpisë së tyre. Vetëm njëri ishte afro një ton. “Sa jam ulur me pirë kafe, është tronfditur brenda në shtëpi. Një tërmet i paparë. Ju po e shihni këtë ngjarje. Kam dalë jashtë i habitur. Nuk e dija nga të shkoja”, u shpreh Prend Përlleshi. E zonja e shtëpisë, Valentina Perlleshi, është e terrorizuar. Ajo ka edhe një foshnje dhe kujton humbjen e tre jetëve një vit më parë pikërisht nga shkarja e shkëmbinjve. Një nga viktimat ishte mbesa e familjes së tyre. “Kisha hallin e vjazës. Thashë se ma zuri me gjithë vajzë brenda dhe kur i pashë që dolën jashtë thashë shyqyr që më shpëtoi vajza. Jemi tmerruar se ne na ka djegur edhe vajza e dajë dhe tani veç me i shkri ato dreq gurësh që mos të na bijnë më”, u shpreh ajo. Në familjen Perlleshi shkuan edhe përfaqësues të Bashkisë Lezhë. Administratori i Balldrenit, ku bën pjesë edhe fshati Torovicë, tha se duhet ndërhyrje e specializuar për të zgjidhur situatën dhe kjo bëhet vetëm nga Ushtria dhe Emergjencat Civile. “Është shumë e nevojshme ndërhyrja nga institucionet e specializuara që mund të japin një rezultat në evitimin e këtyre problemeve”, u shpreh Soveljan Kosova. Në Torovicë numri i shtëpive poshtë shkëmbinjve është i lartë. Banorët luten që gurët të mos i zënë poshtë. Fati i tre jetëve të humbura një vit më parë, i përndjek çdo natë./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 0

Likes : 0

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-20T17:17:35.000Z

Për ambasadorin e BE në vendin tonë, reforma zgjedhore duhet të jetë gati gjashtë muaj para zgjedhjeve. Qëndrimin e shprehu gjatë një takimi me kryetarin e Bashkisë së Matit. Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë Luigi Soreca dha një mesazh për reformën zgjedhore.  Nga Mati ai deklaroi se kjo reformë duhet të miratohej sa më parë, duke nënvizuar faktin se ajo duhet të rregullohej 6 muaj para zgjedhjeve vendore të 30 qershorit 2019. Luigi Soreca, ambasador i BE në Shqipëri: “Ne, BE presim që të ketë një kod të reformës zgjedhore, ashtu siç është rekomanduar disa herë nga OSBE-ODIHR ë të shkuarën. Është shumë e rëndëshishme që të ndodhë tani, mundësisht 6 muaj përpara zgjedhjeve.” Deklarata Sorecas vjen gjatë një takimi me kryebashkiakun e Matit, Nezir Rizvani në ditën ndërkombëtare të të drejtave të fëmijëve./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 1058

Likes : 5

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-19T18:35:19.000Z

Procesi gjyqësor ndaj 4 të akuzuar për vrasjen e 22 vjeçarit Marvi Mihali pas konfliktit për një karikues celulari vijoi të hënën me pyetjen e dëshmitarëve të Prokurorisë. Katër dëshmitarë okularë treguan para gjykatës detaje të ngjarjes tragjike, në dëshmi që patën edhe kontradikta mes tyre. Katër të rinj, dëshmitarë okularë të vrasjes së 22 vjeçarit Marvi Mihali në gusht të vitit 2017 në Tiranë, u rrëfyen të hënën në Gjykatën e Tiranës në procesin ndaj të akuzuarve për vrasjen, Eugen e Dejvi Bitraj dhe Kridens e Marsel Alla. Dëshmitari Armend Haxhiu pranoi para trupit gjykues se ishte ai personi që i kishte kërkuar Marvi Mihalit ta shoqëronte deri tek stadiumi “Selman Stërmasi” për t’u sqaruar me Dejvi Bitrajn për një karikues celulari. “I pata shitur një celular, por nuk i kisha dhënë karikuesin. U ndjeva i poshtëruara nga telefonata kur Dejvi më kërkoi karikuesin,-tha dëshmitari. Shkova me Marvin dhe 4 shokë, që të qetësonim gjakrat. Kur u afruam, Devi mërmëriti diçka dhe mu duk sikur më shau nga familja. E godita me grusht. Pastaj shumë persona aty na goditën”. Dëshmitari tha se nuk kishte parë ç’kishte ndodhur me Marvin dhe se vdekjen e tij e kishte mësuar të nesërmen. Ai nuk shpjegoi dot faktin se përse duhet të shkonte i shoqëruar nga 5 persona për të dorëzuar një karikues celulari, ose vlerën e barasvlevshme të tij 500 lekë. Dëshmitari Xhoslin Shata, i afërm i Mihalit, tregoi se kishte parë Devi Bitrajn t’i qëllonte me thikë kushëririn. “Devi Bitraj kishte një thikë flutur. Pashë gati 3-4 vetë me thika atë ditë. Marvin e goditën me shkelma ate ditë edhe pasi e goditën me thikë”, tha Shata. Dëshmitari tha se nuk kishte pasur asnjë dijeni për sherrin që kishte Armend Haxhiu me personat që e prisnin tek stadiumi “Selman Stërmasi” dhe se ai dhe kushëriri i ndjerë Marvi Mihali nuk i njihnin personat e grupit kundështar nga të cilët ishin sulmuar. Në lidhje me vajtjen e tij në vendngjarje, dëshmitari tha se Armend Haxhiu i kishte kërkuar Marvit të shkonin. Ekzistencën e një personi të armatosur me thikë në ngjarje e konfirmoi para gjykatës edhe dëshmitari Xhulio Mema. “Ishte një person me bluzë të bardhë që tha ‘ju ther të gjithëve’ tregoi dëshmitari Mema. Momente të ngjarjes u pohuan me tej nga dëshmitari Gynter Jaupi. Dëshmitarët patën kontradikta në theniet e tyre sa i përket vendit ku ishin takuar me njëri-tjetrin dhe faktit nëse kishin shkuar të gjitha bashkë në vendin e ngjarjes, apo të ndarë. Për këtë shkak, me iniciativë, gjykata bëri ballafaqimin e tyrë në sallë. Seanca u shoqërua me momente tensioni mes avokatëve dhe dëshmitarëve dhe prindërve të viktimës, të pranishëm në seancë si palë e dëmtuar./abcnews.al http://abcnews.al/?p=88171&preview=true
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 7711

Likes : 13

DisLikes : 5

Published Date : 2017-12-06T17:48:01.000Z

    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 113

Likes : 4

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-20T14:42:41.000Z

Pas shumë kontestimesh si edhe akuzash për publikim të tezës ka rinisur konkursi i gradës Komisar në Policinë e Shtetit. Pranë Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave ka shkuar në 100 numri i denoncimeve nga konkurentët, ndërsa prokuroria po verifikon procesin e datës 7 Nëntor. Një javë pas urdhërit të drejtorit të Përgjithshëm të Policisës së Shtetit, Ardi Veli, i cili anuloi tesitmin e për gradën Komisar,pasi u vërejtën shumë mangësi, duke cënuar edhe besimin e rezultatit të testimit, të martën ka rinisur konkursit. Ndryshe nga hera e parë që u zhvillua në Akademinë e Sigurisë, procesi i dytë për gradën Komisar, u krye në Agjencinë Kombëtare të Provimit në Ministrinë e Arsimit. 147 oficerë të monitoruar në kushte të rrepta sigurie dhe në vëzhgimin e kamerave ishin të parët që u futën për të zhilluar testimin vetëm më pyetje alternative. Konkursi do të vijojë për 4 ditë për shtak të numrit të lartë të konkurentëve, afërsisht 460 të tillë. Ndërkohë përgjigja do të jepet menjëherë në mënyrë elektronike nëpërmjet pajisjes, “Skaltron”, ndryshe nga hera e parë që u dha disa ditë vonë. Këto masa kaq ekstreme nga drejtori Veliu, u morën pas shumë akuzave për kopjim apo edhe publikim të tezës si edhe shitje të saj, para se të zhvillohej provimi i datës 7 nëntor i gradës Komisar. Më herët, Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave gjeti shkelje dhe kallëzoi në Prokurorinë e Tiranës procesin e gradës Komisar dhe Kryekomisar. Ndërkohë ka shkuar në 100 numri i ankimimit nga konkurentët e dy gradave pranë SHÇBA-së, të cilët prentendojë parregullsi gjatë procesit si edhe publikim të tezës së provimit. Në verifikim për këto kallëzime, janë kreu i policisë Ardi Veliu, zëvendësja e tij, Aida Hajnaj si edhe drejtoi i Akademisë së Sigurisë, Bilbil Mema./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 2544

Likes : 4

DisLikes : 0

Published Date : 2017-12-06T10:00:14.000Z

    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 32399

Likes : 53

DisLikes : 13

Published Date : 2018-10-05T13:55:43.000Z

Zbardhet ngjarja e rëndë që ndodhi mbrëmë në një lokal në zonën e ish-Bllokut në Tiranë, ku një person mbeti i vrarë. Policia ka identifikuar dhe ka shpallur në kërkim tre persona, si autorë të dyshuar të krimit. Dy te plagosurit në këtë ngjarje janë arrestuar në flagrancë. Në këtë lokal 6 persona, kishin lënë takim për të sqaruar një ngacmim që i ishte bërë këngëtares Elvana Gjata pak ditë më parë në zonën e ish Bllokut në Tiranë. Sipas grupit hetimor, Ervis Martinaj bashkë me dy miqtë e tij, Eljon Hato, dhe truproja që mbeti viktimë 28 vjeçari Fabiol Gaxha, debatuan fillimisht me shtetasit Ervin Mata 31 vjeç, Fabiol Alushi 42 vjec dhe Merviol Bilo 41 vjeç. Tre të fundit janë shpallur në kërkim nga policia, ndërsa u prangosën në flagrancë Ervis Martinaj 36 vjeç dhe Eljon Hato, 28 vjeç, të cilët ndodhen nën kujdes mjekësor në spital, por gjithashtu dhe nën masa të larta sigurie. Në polici janë shoqëruar mbi 20 persona për t’u marrë në pyetje lidhur me rrethanat e krimit apo autorët e mundshëm. Mes të shoqeruarve ka qëne edhe këngëtarja Elvana Gjata, e cila është marrë në pyetje dhe më pas u la e lirë. Dyshohet se këngëtarja ka qenë shkak i një konflikti mes dy paleve disa ditë me parë, ndërsa të enjten ata jane takuar për t’u sqaruar për këtë konflikt. Por debati u agravua deri në përdorimin e armeve të zjarrit. Viktima Fabiol Gaxha mbeti i parë i vrarë brenda ambienteve të lokalit. Policia bëri të ditur se në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar armë zjarri tip “Glock”, 11 gëzhoja, 10 mijë euro, tre automjete, aparate celularë. Mësohet se grupi hetimor ka sekuestruar pamjet e kamerave të sigurisë së lokalit ku ndodhi vrasja, por edhe të zonës përreth tij, për të zbardhur rrethanat e ngjarjes. Grupi  hetimor i ngritur për këtë ngjarje të rënde në kryeqytet, drejtohet nga kreu i Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj dhe ka në përbërje edhe prokurorët Kreshnik Ajazi dhe Artan Lulo./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 110

Likes : 1

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-20T09:33:34.000Z

Dy shkëmbinj  nga mali i Torovicës në Lezhë kanë rënë drejt një banese, por për fat nuk ka patur të plagosur. Shkak për shkëputjen e masivit shkëmbor janë reshjet e shiut. Gurët kanë rënë pak metra para se të përplasen me murin e banesës, që mund të shkaktonte një tragjedi. Nga rrëshqitja e një masivi shkëmbor para një viti u aksidentuan me vdekje 3 pjesëtarë të një familje. Shkëmbi që ra nga mali zuri poshtë makinën me të cilin po udhëtonin./abcnews.al
    

Channel Title : Byro Politike

Views : 102

Likes : 0

DisLikes : 0

Published Date : 2018-10-24T21:02:56.000Z

    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 114418

Likes : 162

DisLikes : 58

Published Date : 2018-08-30T13:13:09.000Z

Prej afro tri javësh autori i masakrës në Resulaj të Selenicës qëndron në një nga qelitë e paraburgimit në Vlorë. Por çfarë ndodh me njeriun që tronditi opinionin me vrasjen e tetë kushërinjve të tij. ABC Neës përmes burimeve të besueshme u sjell kronikën për Ridvanin e tmerrshëm. Ridvan Zykaj, njeriu që vrau tetë kushërinjtë tij në Resulaj të Selenicës, ndodhet i vetëm në qelinë e paraburgimit në Vlorë. Kanë kaluar 20 ditë nga koha ku ai kreu krimin makabër dhe askush nga familjarët nuk është interesuar për të. Burime nga policia e Vlorës i thanë ABC News, që Ridvan Zykaj nuk pranon të flasë me askënd. As me punonjësit e policisë. Përsa kohë është duke qendruar në qeli, ai nuk ka dalë asnjë rast për ajrim. Të njëjtat burime tregojnë se Zykaj edhe ushqimin e kërkon brenda, jo të ulet me të paraburgosurit e tjerë. Punonjesit e policisë së Vlorës janë befasuar nga qendrimi i 24 vjeçarit. I qetë dhe aspak i penduar për çfare ka bërë. Në asnjë rast nuk ka treguar shenja të agresivitetit, thotë burimi i ABC News. Aq i ftohtë dhe pa nxjerrë asnjë fjalë, saqë të paraburgosurit e tjerë në Vlorë ndjehen mirë që Zykaj nuk ulet me ta për ushqim, apo të dalë bashkë në ajrim.  Ai ndodhet aktualisht në fazën hetimore nën masën e sigurisë arrest me burg, dhe do të qendrojë aty deri në marrjen e dënimit nga gjykata. Tetë persona u sharruan me kallashnikovë të premten e parë të Gushtit nga Ridvani i tmerrshëm. E gjitha zgjati 10 minuta. Afër njëri-tjetrit vrasësi i zuri në befasi. Vrau gjashtë të rritur dhe dy fëmijë, menjëherë pas debatit në një drekë. Edhe në gjykata tha se i vrau pasi e quanin hajdut pulash. /abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 94652

Likes : 205

DisLikes : 41

Published Date : 2018-06-23T13:33:36.000Z

Në Serbi vazhdon të mos pranohet humbja ndaj Zvicrës me mediat në vend që e konsiderojnë të padrejtë pasi arbitri gjerman i ndeshjes ka favorizuar zviceranët sipas tyre. Shtypi serb e ka konsideruar fitoren e Zvicrës si të padrejtë për shkak se gjyqtari ishte gjerman dhe sipas tyre duket që ka anuar. Federata serbe e futbollit është ankuar edhe zyrtarisht. Një gazetë serbe e quan Xherdan Shaqirin si njeriun që veshi Serbinë në të zeza. Simpatizuesit në Beograd brohorisnin Kosova është Serbi dhe në fund disa u larguan me lotë në sy. Zemërimi pas humbjes nga Zvicra në Serbi nuk ka munguar. Shtypi serb I ka kritikuar futbollistët serb për tërheqje, por kritikat kanë shkuar edhe në adresë të gjyqtarëve në fushë pasi gjermanët janë konsideruar më të afërt me zvicerianët. Federata serbe është ankuar. Serbët e kanë quajtur të padrejtë fitoren. Shaqiri na ka veshur në të zi, e konsideron e përditshmja Blic. Pas pjesës së dytë me barazimin e Xhakës entuziazmi ra dhe ngeli një shkretëtirë. Kjo ishte edhe një disfatë politike pasi për Zvicrën luajnë dhe shënuan shqiptarët. Fitorja ka bërë që Serbia të ketë vëtëm mundësinë të fitoi kundër Brazilit. Dukej se fitorja kundër Zvicrës, nëse do të ndodhte do të ishte kënaqësi e dyfishtë. Por, kjo nuk ndodhi. /abcnews.al Gazetar: Idro Seferi
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 28656

Likes : 136

DisLikes : 10

Published Date : 2018-06-25T07:24:09.000Z

Ushtria zviceriane. Një ushtri e organizuar, pa shumë sfida.Ushtria është obligim në një vend që në historinë e luftërave zë vend shumë pak. E fundit ka qenë disa javore para më shumë se 150 viteve. Përgatitjet për ushtrime ushtarake janë të zakonshme dhe disiplina e uniformës nuk mungon. Shumica prej tyre kanë profesione të ndryshme dhe ushtrinë e rregullt e përbëjnë pak për qind profesionistë. Socondos apo gjenerata e dytë e emigrantëve që tashmë janë zvicerian janë pjesë e saj, ashtu siç janë pjesë e çdo gjëje në shtetin besëlidhjes helvetike. Arbon Zeqiri dhe familja e tij janë shpërngulur aty nga Deçani i Kosovës.  Shumë prej tyre zgjedhin ushtrinë për të qenë më gjatë në shërbim. Ushtria zviceriane është neutral në botën e forcës, por ka bashkëpunim me NATO-n dhe është pjesë e misioneve paqëruajtëse. Përgatitjet për armikun nuk mungojnë dhe saktësia aty është gjithçka dhe dallimi mes kombeve në uniformën e Zvicrës nuk është i rëndësishëm. Për ta formuar një ushtri, Zvicra ofron përfitime për ata që vendosin të rrijnë më gjatë në uniformë, nga mosha e re e deri tek afër pensionit. Ka shumë kundërshtarë dhe ka një sistem të ofertës së shërbimit civil. Në misione jashtë janë në Bosnje dhe Kosovë në Ballkan, por edhe si garda e Papës në Vatikan. Arbon Smakaj është entuziast. I lumtur që është pjesë e ushtrisë zviceriane, thotë se në familje e përgëzojnë për punën. Dëshiron të jetë ende pjesë e ushtrisë pasi makineritë e rënda duken pjesë e tij. Ushtria bën përgatitjet për të shtënë me altileri. Përgatitjet janë të rregullta dhe zvicerianët shpesh armët i mbajnë në shtëpi nëse janë pjesë e ushtrisë. Gati për të reaguar pavarësisht se në jetën e përditshme ata kanë profesione të ndryshme. Këtu profesionistë janë vetëm pesë për qind të tyre. Christop Schupbach, është komandant. Vjen nga qyteti i Bernit dhe thotë se kulturat e ndryshme e bëjmë më interesante. Por, motivimi dhe respekti është i njejtë për secilin zvicerian. Për shumë prej tyre ushtrinë e mbarojnë dhe qëndrojnë pjesë e saj deri në moshën 50-vjeçare. Femrat në ushtri janë vullnetare, por për meshkujt shërbimi është i domosdoshëm. Një pjesë kanë qenë në misione, por për shumë shërbimi brenda mjafton. E njohur për neutralitet, megjithatë gjithçka duket gati për luftë. Të paktë janë ata që e imagjinojnë se një gjë e tillë do t’i ndodhte Zvicrës. Shqiptarët dhe të huajt përbëjnë një pjesë të rëndësishme të ushtrisë. Ushtrimet ndodhin në hapësira të ndryshme dhe koordinimi dhe vendet nga ku do të shtihet janë të papritura. Por, ato duken larg atyre ballkanike. Ushtria zviceriane është e kujdesshme dhe nuk i ndan ata në vendas dhe të huaj pavarësisht origjinës. Leja për të filmuar është e vështirë në një vend, ku secili që ka pasaportën konsiderohet i barabartë.   Zvicra edhe pse neutrale, pas Luftës së Dytë Botërore kishte siguruar strehim në rast sulmi për më shumë se 100 për qind të popullsisë.
    

Channel Title : ABC Story

Views : 2253

Likes : 17

DisLikes : 2

Published Date : 2018-09-19T10:50:05.000Z

Të gjithë jemi dëshmitarë se për turizmin shqiptar këto vite të fundit po flitet me shifra milionash. Por si erdhëm në këtë kohë, cila është e shkuara e turizmit shqiptar? Në këtë dokumentar bëhet një përmbledhje e ecurisë së turizmit në dy kohë, në kohën e Mbretërisë, kur edhe ka startuar turizmi i organizuar dhe gjatë kohës së diktaturës. Interesant është fakti se gjatë kohës së Mbretërisë të huajt më së shumti preferonin turizmin për gjueti dhe se, pas pushtimit të Shqipërisë, italianët vënë në lëvizje një plan shumë ambicioz, filluar nga ndërtimi i hoteleve që eksizojnë edhe sot si Dajti, Vollga apo hoteli i Gjuetisë në Lezhë. Por për fat të keq turizmi gjatë kohës së diktaturës komuniste nuk llogatitet si degë e ekonomisë, por si pjesë e propagandës. Për këtë arsye pak të huaj lejoheshin të vinin në Shqipëri, kështu që turizmi dominohej kryesisht nga anëtarë të grupeve marksiste – leniniste. /abcnews.al ABC STORY Nga Ferdinand Dervishi 15/09/2018
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 96

Likes : 0

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-20T13:15:33.000Z

Pas shumë kontestimesh si edhe akuzash për publikim të tezës ka rinisur konkursi i gradës Komisar në Policinë e Shtetit. Pranë Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave ka shkuar në 100 numri i denoncimeve nga konkurentët, ndërsa prokuroria po verifikon procesin e datës 7 Nëntor. Një javë pas urdhërit të drejtorit të Përgjithshëm të Policisës së Shtetit, Ardi Veli, i cili anuloi tesitmin e për gradën Komisar,pasi u vërejtën shumë mangësi, duke cënuar edhe besimin e rezultatit të testimit, të martën ka rinisur konkursit. Ndryshe nga hera e parë që u zhvillua në Akademinë e Sigurisë, procesi i dytë për gradën Komisar, u krye në Agjencinë Kombëtare të Provimit në Ministrinë e Arsimit. 147 oficerë të monitoruar në kushte të rrepta sigurie dhe në vëzhgimin e kamerave ishin të parët që u futën për të zhilluar testimin vetëm më pyetje alternative. Konkursi do të vijojë për 4 ditë për shtak të numrit të lartë të konkurentëve, afërsisht 460 të tillë. Ndërkohë përgjigja do të jepet menjëherë në mënyrë elektronike nëpërmjet pajisjes, “Skaltron”, ndryshe nga hera e parë që u dha disa ditë vonë. Këto masa kaq ekstreme nga drejtori Veliu, u morën pas shumë akuzave për kopjim apo edhe publikim të tezës si edhe shitje të saj, para se të zhvillohej provimi i datës 7 nëntor i gradës Komisar. Më herët, Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave gjeti shkelje dhe kallëzoi në Prokurorinë e Tiranës procesin e gradës Komisar dhe Kryekomisar. Ndërkohë ka shkuar në 100 numri i ankimimit nga konkurentët e dy gradave pranë SHÇBA-së, të cilët prentendojë parregullsi gjatë procesit si edhe publikim të tezës së provimit. Në verifikim për këto kallëzime, janë kreu i policisë Ardi Veliu, zëvendësja e tij, Aida Hajnaj si edhe drejtoi i Akademisë së Sigurisë, Bilbil Mema./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 249344

Likes : 284

DisLikes : 92

Published Date : 2018-10-07T13:06:03.000Z

Njerëz të njohur të ekranit, zyrtarë dhe familjarë kanë qenë klientë të zakonshëm të qendrave të masazhit në Tiranë, ku sipas prokurorisë kundrejt pagesës ofroheshin edhe shërbime seksuale. Detajet dalin në dritë në përgjimet e kryera për llogari të hetimit të zhvilluar ndaj tre administratorëe të këtyre qendrave, të proceduar penalisht dy javë më parë për “shfrytëzim prostitucioni” dhe “mbajtje e lokaleve për prostitucion”.  “ABC News” ka siguruar disa nga transkiptet e bisedave të nxehta të përgjuara mes masazhatorëve dhe personit të autorizuar nga prokuroria për veprimin e simuluar. Pa ditur se po regjistoheshin punonjëset kanë bërë biseda të lira, duke treguar edhe llojin e klientëve që frekuentojnë qëndrat, si në këtë përgjim: Agjenti: Po noj shërbim tjetër ofroni ju? Se andej nga jetoj unë, qendra masazhi i ofron të gjitha shërbimet. Masazhatorja: Avash ti. Ti sot erdhe për herë të parë. Kërkon shërbime ekstra. Ne ato i bëjmë me njerëz të njohur, njerëz që janë çdo ditë para ekranit. Por kur të njihemi më mirë atëherë folim. Herë tjetër kur të vish do të futesh nga mbrapa, jo nga hyrja kryesore. Këtej nga hyjnë njerëz me kollare. Në një tjetër bisedë, Masazhatorja e një prej qendrave të goditura nga operacioni policor i koduar “Ekstra service” i tregon agjentit nën mbulim si mund të shkojë në qendrën estetike pa rënë në sy. Agjenti: Shiko, disa nuk e kanë problem, futen dhe ashtu. Disa e dun pak si fshehtas. Si... Masazhatorja: Si fshehtas sa të dush. Agjenti: Unë për shembull erdha fshehtas nga punëtorët e mi po... Masazhatorja: Po. Agjenti: Unë e kam besdi kur shoh 4-5 femra aty. Desha të dal i herë prapë mbrapsht. Masazhatorja: E. Agjenti: Desha t’dal prapë mbrapa. Desh u ktheva, sa pashë 4-5 goca. Pastaj u futa, s’e mendova. Masazhatorja: Ti s’e ke pas dhe numrin. Se për shembull, ta kesh numrin e pronarit dhe s’ke nevojë me u fut ashtu. A kupto? E thi du me filanin dhe të ço ke dhoma. Agjenti: Ashtu e? Masazhatorja: Është edhe nji dhomë mbrapa. Është nji dhomë. Futesh në pallat fshehtas nga mbrapa. Futesh dhe s’të shef njeri. Aty nuk shef as goca, asnji. Vetëm ajo që vje me të bo masazh. Aty të fut në dhomë, manej je.... Agjenti: Po. Masazhatorja: Je në rregull. Jo me ka sa të dush që vin kshtu si thu ti. S’dun me i pa njeri. Futen, vijnë me syze, me kapuç, edhe familjarë. Një tjetër bisedë me interes për hetimin është ajo ku Masazhatorja e një prej qendrave të masazhit diskuton me agjentin për çmimin e shërbimeve ekstra. Masazhatorja: Po varet çfare kërkon ti shtesë. Çfarë shërbimi kërkon ti. Agjenti: Po ku di unë. Unë veç pyetje bëj. Ti ca më ofron? Masazhatorja: Këtu ka masazhe i kompletuar, gjithë trupi. Tjetër nuk ka. Agjenti: Më thuaj sa është e përfshirë kjo e kompletuar. Masazhatorja: Po ti jep vetë një ide dhe të them unë. Agjenti: Po ta rrisim dhe një tridhjetëshe je në rregull. Masazhatorja: Ok. Domethënë i bie dopjo masazh. Shtatëdhjetë i gjithë trupi. Se ata që kërkojnë shumë nuk marrin asgjë, por ti nuk kërkove asnjë gjë. Agjenti: Unë dua të dal i kompetuar që këtej. Masazhatorja: Që të dalësh i kompletuar që këtu duhet të heqësh brekët. Agjenti: Unë doja ti t’më bëje veç mu masazh. Masazhatorja: Okej. Dy mijë euro du rrogë mujore, se aq më shkon rroga këtu. Të pyes si ndjehesh tani, je pak më i lirshëm? Do të bëj unë ty që herën tjetër kur të vish të jesh më i lirshëm. Më ke thënë tetë. Mos i ke numëruar gabim? Agjenti: Po pastaj, ç’problem ka. I ke shumë? Masazhatorja: Ok, faleminderit, m’i ke dhënë vetë. “ABC News” zotëron dhe një sërë përgjimesh të tjera, por për shkak të përmbajtjes së tyre tejet të lartë erotike dhe në emër të profesionalizmit dhe kodit të etikës zgjedh të mos i ndajë me publikun.

YouAPI-1

Facebook Page Like Box ::