Abc News Albania....!

About 20 results out of 212782 (0.23 seconds)
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 90

Likes : 4

DisLikes : 0

Published Date : 2019-03-25T17:18:24.000Z

Një zjarr përfshiu sot në drekë disa apartamente të një pallati, pranë ish-Kinostudios në Tiranë. 3 persona, të asfiksuar nga tymi, u dërguan në spital për ndihmë mjekësore. Dyshohet se flaket mund të ketë nisur si pasojë e një pakujdesie të banoreve. Një zjarr i fuqishëm përfshiu disa apartamente të këtij pallati, fare pranë Komisariatit .Nr .4, në zonë e ish-Kinostudios në Tiranë.  Sipas banorëve të pallatit, flakët fillimisht u përhapën në katin e katërt, ndërsa për të vënë zjarrin nën kontroll u deshën pesë automjete zjarrfikëse. E gjendur në situatë kritike, kjo vajzë siç duket edhe në foto u largua nga shërbimi zjarrfikës në këtë mënyrë. E tilla situata ishte edhe për këtë vajzë të mitur, e cila u shpëtua bashkë me nënën e saj që kishin mbetur të bllokuar nga tymi në katin e 6 të apartamentit ku ra zjarri. Evakuimi i banorëve të kateve të sipërm u bë në këtë mënyrë.  Ashensori u bllokua për arsye sigurie, ndërsa tymi e bënte të pamundur shikimin për të zbritur banorët e bllokuar nga shkallët e emergjencës.   Tre persona u dërguan në spital për ndihmë mjekësore. Ata kishin mbetur të asfiksuar në tentative për të ndihmuar të familjarët dhe fqinjët e tyre. Ngjarja krijoi panik te banorët e zonës, ndërsa flakët u vendosën nën kontroll pas rreth 30 minutash.  Ende nuk dihen shkaqet e zjarrit, por dyshohet për një pakujdesi nga familjarët e apartamentit te katit të katërt. Për ngjarjen u ngrit një grup hetimor qe pritet të zbuloje edhe shkaqet e rënies së flakëve./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 400

Likes : 1

DisLikes : 2

Published Date : 2019-03-25T10:26:14.000Z

Disa ditë pas vrasjes së avokatit të njohur Ravik Gurra, Dhoma e Avokatisë në Elbasan ka vendosur të ndërpresë shërbimet deri të premten. Avokatët shprehen se ndihen  teë pasigurtë për ushtrimin e profesionit të tyre. Gurra u ekzekutua me tre plumba pas koke të premten në mbrëmje në një lokal në qendër të Elbasanit. Avokatët e Dhomës së Avokatisë në Elbasan ndërpresin shërbimet deri të premten. Vendimi u ndërmor pas ekzekutimit në qendër të qytetit të kolegut të tyre Ravik Gurra. Avokatët u mblodhën në një nga ambientet e Gjykatës Elbasan, dhe pasi diskutuan vendosën ndërprerjen për 5 ditë të shërbimeve. Ata thonë se ndihen të pasigurtë në ushtrimin e profesionit të tyre.   "Nuk kërkohet më zbulimi i autorit, por sot kërkohet punë parandaluese", u shpreh Hysen Kovaçi. Sekretari i Dhomës së Avokatisë në Elbasan, Demir Çiftja u shpreh se vrasja e Ravik Gurrës ishte një rast i paprecedent në drejtësinë shqiptare. Demir Çiftja, Sekretar i Dhomës së Avokatisë Elbasan: Ne si Dhomë Avokatie u mblodhëm sot sëbashku me të gjithë avokatët dhe vendosëm që të bojkotojmë çdo gjyq deri në një afat 5 ditor derisa të reagojnë organet kompetente, siç janë gjykata, policia e Shtetit dhe Dhoma Kombëtare e Avokatisë. Kemi lënë një mbledhje të dytë ditën e premte për të parë se ku është ecuria dhe çfarë vendimi do marrë Dhoma Avokatisë Elbasan sëbashku me Dhomën Kombëtare të Avokatisë. Avokatët kanë nënvizuar faktin se akte të tilla kriminale nuk u regjistruan as në vitin 97. Ndaj kanë kërkuar marrjen e masave të menjëhershme. 50-vjeçari Ravik Gurra u vra me armë silenciator teksa po pinte kafe me dy miqtë e tij në një lokal shumë të frekuentuar të Elbasanit./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 175

Likes : 4

DisLikes : 0

Published Date : 2019-03-25T13:34:01.000Z

Portali i Transparencës Universitare është një nga kërkesat e studentëve që mori zgjidhje sipas kryeministrit Edi Rama. Në aktivitetin ku u prezantua ky portal, kryetari i qeverisë i kërkoi universiteteve të mos anashkalojnë vlerësimin e titujve shkencorë, në të kundërt tha ai do ti kërkojë ndihmë parlamentit. U fshi edhe një pikë nga lista e kërkesave të studentëve. Bëhet fjalë për Portalin e Transparencës Universitare U-transparenca.al. Në të përfshihen vendimmarrjet e ndryshme për buxhetet, por edhe kontratat e që do të lidhen në të ardhmen mes universiteteve dhe institucioneve të ndryshme publike. Megjithatë ka ende një kërkesë që kryeministri Edi Rama thotë se nuk po plotësohet, i ashtuquajturi Vetting i pedagogëve për vlerësimin e titujve shkencorë. “Konviktet ne mund t’i ndërtojmë edhe pa pyetur universitetet, por Vettingun, vlerësimin e titujve akademikë ne nuk e bëjmë dot nëse universiteti nuk e merr përsipër. Tregtinë e librave, teksteve të pedagogëve në këmbim të notës ne nuk e ndalim dot nëse universiteti nuk e merr përsipër”, tha Rama. Pret akoma që zgjidhja të vijë nga vetë universitetet në të kundërt do t’i kërkojë ndihmë parlamentit për të ndarë pedagogun e vërtetë nga ai sharlatan tha kryeministri Edi Rama. “Nuk do doja që t’i drejtohesha parlamentit dhe t’i kërkoja ndihmë parlamentit për të ndërhyrë, por që studentët kanë të drejtën e zotit dhe të prindërve dhe të ardhmes së tyre që të jenë të shqetësuar, me faktin që jo të gjithë pedagogët meritojnë të paguhen nga taksat e shqiptarëve dhe nga tarifat e tyre dhe t’ju shfaqen përballë si doktorë, si profesorë, si asistentë ndërkohë që janë thjeshtë sharlatanë kanë shumë të drejtë”, tha ai. Duke iu rikthyer angazhimit për punësimin e studentëve ekselentë i lajmëroi se së shpejti do të ketë një tjetër thirrje për ti rekrutuar në shërbimin e diplomatit, jo se ka vende të lira pune, por sepse nevojitet pastrimi i administratës nga nepotizmi dhe klientelizmi. “Në një fazë të dytë që po i bëjmë ristrukturimit të shërbimit për të goditur gjithë këto pasojat e rënda të nepotizmave dhe të klientelizmave të së shkuarës kemi bërë një pastrim që nuk mjafton, duhet të shkojmë më thellë. Dhe përsëri dhe aty thirrja do të jetë për ata që janë më të mira”, tha kryeministri. Këto deklarata kryeministri Rama i bëri gjatë prezantimit të Portalit të Transparencës Universitare të cilin shpreson që universitetet ta vënë në funksionim dhe studentët ta monitorojnë në vijim së bashku me qeverinë./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 155

Likes : 1

DisLikes : 1

Published Date : 2019-03-25T13:16:49.000Z

Kreu i demokratëve Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me anëtarët e ish-grupit parlamentar si dhe ata të kryesisë së forcës politike që drejton, takim gjatë të cilit mësohet të ketë kërkuar më shumë angazhim në terren përmes takimeve me qytetarët. Paraditen e së hënës kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka mbledhur grupin e ish-deputetëve si dhe kryesinë e forcës politike që drejton në një takim të përbashkët, mbledhje e cila vjen pas asaj të kolegjit të kryetarëve. Burime nga mbledhja bëjnë me dije se në fokus të diskutimit ka qenë aksioni i opozitës dhe vijimi i mobilizimit në protesta periodike. E ndërsa mbledhja e kolegjit të kryetarëve u përmbyll me njoftimin se pasditja e 13 prillit do të presë protestën e radhës kombëtare të thirrur nga opozita, ajo e përbashkët mes grupit të ish-deputetëve dhe kryesisë së Partisë Demokratike u fokusua kryesisht tek protestat që opozita ka paralajmëruar se do të shoqërojnë seancat plenare, kurdo që Kuvendi t’i thërrasë ato. Burime bëjnë me dije se kreu i demokratëve Basha i ka kërkuar anëtarëve të kryesisë dhe ish deputetëve të jenë më aktivë dhe të jenë balli i aksionit opozitar përmes takimit me qytetarët. “Partia Demokratike duhet të jetë pranë njerëzve edhe për t’i shpjeguar atyre alternativën që ofron kjo forcë politike”, ka theksuar kryedemokrati. Basha ka kërkuar gjithashtu mobilizim të strukturave për protestën e radhës përpara godinës së parlamentit, e cila pritet të përkojë me seancën plenare, dita dhe ora e të cilës mbetet ende e pa shpallur nga Kuvendi./abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 362

Likes : 2

DisLikes : 0

Published Date : 2019-03-25T12:15:56.000Z

Një zjarr ka përfshirë varrezat e qytetit të Lushnjes dhe më pas është përhapur në kodër. Mjeti zjarrfikës ndodhet në vendngjarje dhe sipas shefit të repartit, Fatmir Bozo, dyshohet se shkak i rënies se zjarrit janë bërë qirinjtë e lënë ndezur në varreza. Flakët, të favorizuara nga era e fortë, janë përhapur përreth zonës duke djegur shkurre dhe dru frutorë. Sipërfaqja e djegur arrin në pese hektarë. /abcnews.al
    

Channel Title : ABC News Albania

Views : 376

Likes : 3

DisLikes : 0

Published Date : 2019-03-25T09:45:42.000Z

Një aksident me vdekje ndodhi mëngjesin e sotëm në lagjen “Shënkoll” të qytetit të Elbasanit. Një 63-vjeçar duke drejtuar mjetin kamionçinë tip “Benz” me targë AA 223 BB, ka përplasur 50-vjeçarin, Gëzim Keci, i cili po lëvizte me biçikletë. Ai u dërgua në Spitalin e Elbasanit për ndihmën mjekësore, por disa orë me vonë ndërroi jetë në spital. Drejtuesi i mjetit është shoqëruar në Komisariatin e Policisë Elbasan, për veprimet e mëtejshme. Shkak i aksidentit dyshohet pakujdesia e treguar nga të dy drejtuesit e mjeteve./abcnews.al

YouAPI-2

Facebook Page Like Box ::