Ora News Lajme....!

About 20 results out of 54003 (0.23 seconds)
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 36

Likes : 0

DisLikes : 1

Published Date : 2018-11-20T14:22:08.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Kontratat e koncesioneve me formulën e PPP do të kenë një faturë prej 807 mld dollarësh. Akuzat mbi marrëveshjet kanë shkaktuar debate në mbledhjen e komisionit të ekonomisë. Për Erjon Bracen pikëpyetja më e madhe është forma e shlyerjes së detyrimeve. Braçe: A ka rreziqe që këto të ardhura mos të realizohen dhe natyrisht pastaj detyrimi për të ruajtur tavanet buxhetore të prekin shpenzimet dhe në rast se do të prekin shpenzimet, në cilat sektorë do të prekim shpenzimet? Ahmetaj: Ne vazhdojmë mbetemi me variantin konservator… Braçe: Dmth ju jeni të bindur që këto të ardhura realizohen për herë të dytë Ahmetaj: Jam shumë i bindur, kjo është arsyeja pse kemi vendosur atë…risqet gjithmonë janë nga shoku makro-ekonomik. Kreu i komisionit të Ekonomisë kërkoi më shumë kujdes të përllogaritjes së kostove, duke marrë si shembull rrugën Thumanë-Kashar, vlera e së cilës ndryshoi disa herë. Braçe: Në 2018 ka një vlerë, në 2019 në të njëjtin relacion ka një vlerë tjetër të shtuar, mund të dime arsyen pse është shtuar kjo vlorë? Ahmetaj: Konkretisht Thumanë-Kashar është në nivel të avancuar. Gjithashtu ai kërkoi të merren masa për të gjitha kontratat që po u mbaron afati. Braçe: I referohem fjala bie kontratës koncesionare të kontrollit teknik të automjeteve, e cila është në skadim dhe për të cilën ne duhet të fillojmë të mendojmë, qoftë për shërbimin, qoftë për koston, apo qoftë për ato radhët kilometrike. Komisioni i Ekonomisë dhe i Financave miratoi në parim pr/buxhetin dhe paketën fiskale për 2019, që pritet të diskutohet në seancën e parlamentit ditën e enjte. Për më shumë lexoni në: http://oranews.tv/article/ppp-fature-807-mld-dollare
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 932

Likes : 1

DisLikes : 3

Published Date : 2018-11-18T21:48:20.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Kombëtarja është një krizë identiteti, sipas specialisti tsportiv, Artan Pogoni, i cili i ftuar në "Fair Play nga Enkeleida Zeko" u shpreh se Panucci nuk ka dhënë asnjë gjë për këtë skuadër. "Panucci në kohën e vet ishte një nga mbrojtësit më të fortë. Një mbrojtës që nuk të linte hapësira. Ndërkohë si trajner nuk di të bëj një mbrojtje të një ekipi. Për një skuadër të vogël si e jona, mbrojtja është një nga repartet më të forta. Kombëtarja është rikthyer në vitet '90, ku pësonim 3 apo 4 gola. Shikoj lëvizje të futbollistëve të shpeshta, lëvizin andej-këndej, nuk flasin me njëri-tjetrin. Nuk kanë bashkëpunim. Por kush do e bëj këtë gjë realitet. Në kombëtare nuk ka ende shenja të dorës së Christian Panuccit."-tha Pogoni. Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/article/specialisti-sportiv-kjo-kombetare-nuk-ka-dore-te-panuccit
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 439

Likes : 1

DisLikes : 2

Published Date : 2018-11-20T12:00:32.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Një aktivitet sensibilizues me fëmijët e shkollave 9-vjeçare dhe të mesme të Burrelit është organizuar me rastin e Ditës ndërkombëtare të të drejtave të Fëmijëve, nga Save the Children. Ky aktivitet me mesazh "Dëgjoni zërin tim" synon sensibilizimin e opinionit publik mbi rëndësinë e respektimit të të drejtave të fëmijëve. Griselda Stana ishte një vajzë e vogël e cila zuri ngusht kryetarin e bashkisë së Matit, Nezir Rizvani, kur i kërkoi të hapte vende të reja pune me qëllim që babai i saj të mos shkonte jashtë Shqipërisë për të punuar dhe siguruar të ardhurat e familjes por të kishte një punë pranë familjes. "Babai im shkon gjithmonë në emigrim dhe unë mërzitem shumë. Dua që t'i të hapësh një punë ku të gjithë baballarët tanë të punojnë dhe ne të ndihemi pranë tyre" I zënë ngusht kryetari i bashkisë tha se duhen politika të qeverisjes vendore dhe qendrore. Për më shumë lexoni në: http://oranews.tv/article/vajza-i-kerkon-pune-babane-kryetari-i-bashkise-i-ve-fajin-rames
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 1151

Likes : 11

DisLikes : 20

Published Date : 2018-11-20T09:36:12.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Protestës së banorëve që preken nga projekti i Unazës së Madhe sot i është bashkuar edhe kryetarja e LSI, Monika Kryemadhit. Ajo tha se projekti i vjedh paratë shqiptarëve, ndërsa i bëri thirrje Ramës që kompanitë mos i afrohen banesave të qytetarëve sepse nuk do të tolerohen. Kryemadhi: Projekti është një projekt që vjedh pronën e shqiptarëve, paratë e shqiptarëve dhe mbi të gjitha tregon që është jo vetëm i papërgjegjshëm, por edhe kriminal. Edi Rama ka dy standarde, standartin për klientët e vetë që i mbushin xhepat dhe i përdor për të pastruar paratë dhe standardin e fukarenjve që i nxjerr jashtë. Ky njeri duhet ta kuptojë se shqiptarët e toleruan me votën. Lulzim Basha, Monika Kryemadhi, Fatmir Mediu, Agruan Duka etj e toleruan me votë dhe me fjalimet e tij. Po i bëj thirrje atij, Afrim Qendros dhe tre kompanive që janë të lidhura me krimin. Mos guxojnë ti afrohen banesave të qytetarëve. Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/article/unaza-e-madhe-kryemadhi-projekti-vjedh-parate-e-shqiptareve-nuk-do-ta-tolerojme
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 4710

Likes : 19

DisLikes : 2

Published Date : 2018-11-19T21:40:12.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Aktori i njohur i humorit, Agron Llakaj i ftuar në "360 Gradë" në Ora News tregoi se pse po e imiton gjithnjë e më rrallë Sali Berishën. Pjesë nga debati: Llakaj: Imitimi kryesisht i personazheve jo vetëm politike, ndihmon jashtëzakonisht edhe fuqia e grimit. Edhe Flori që imiton Ramën, Rezi Berishën apo personazhe të tjerë marrin formë nëpërmjet dorës së artë të grimieres. Të vetmin që ka është Mond Lako. Unë luaj Berishën herë pas here. Për më shumë lexoni në: http://oranews.tv/article/llakaj-pse-e-kam-rralluar-imitimin-e-berishes
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 4292

Likes : 11

DisLikes : 2

Published Date : 2018-11-19T21:47:47.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Aktori i humorit, Rezart Veleshnja i ftuar në "360 Gradë" në Ora News zbuloi bisedën me gazetarin Arian Çani pas imitimit të tij. Pjesë nga debati: Veleshnja: Arjanin kur e kam takuar më thoshte; pse kështu jam unë? Dhe më shikonte. Nuk e imagjinoj as vet të jem këtu. Njerëzit që kemi imituar, kanë qenë dashamirës. Unë për vete kam dëshirë të më imitojnë. Për më shumë lexoni në: http://oranews.tv/article/veleshnja-cfare-me-tha-arjan-cani-kur-e-imitova
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 69

Likes : 0

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-20T13:15:32.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Pas juglindjes reshjet e para të borës u regjistruan edhe në veri. Bora e parë ka mbuluar parkun Kombëtar të Thethit. Pamjet janë magjepëse dhe bora e parë në këto anë është një magnet për turistët e natyrës. Rrugët janë të hapura, dhe banorët e zonës turistike nuk raportojnë për problematika. Ndërkohë në juglindje reshjet e shiut po e shkrijnë borën e parë. Rruga e Dardhës dhe fshatrave të tjerë turistikë raportohet se është e kalueshme pa probleme. Por gjurmët e dëborës janë ende të dukshme edhe në qytetin e Korcës. Pjesa tjetër e vendit është e përfshirë nga reshjet e shiut të shoqërua me erë të fortë Për pasojë, puna në portin e Vlorës është pezulluar. Trageti i Linjës Vlorë-Brindizi qëndron në radhë, dhe parashikohet të mos e kryejë itinerarin pasi deti arrin në 7 ballë. Në Adriatik, dallgëzimi arrin në 6 ballë dhe për pasojë, tragetet me italianë janë vonuar me dy orë, ndërsa është pezulluar lundrimi i anijeve të peshkimit. Problematika raportohen edhe në sektorin e ngarkim shkarkimit. Të hënën për shkak të stuhisë u pezullua puna edhe në portin e Sarandës Ndërkaq në qytete nuk janë konstatuar probleme. Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/article/pas-dardhes-bora-mbulon-edhe-thethin
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 97

Likes : 2

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-20T11:34:22.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Në kuadër të turit të prezantimit me strukturat e policisë në rrethe, ministri i ri i Brendshëm, Sandër Lleshaj është takuar me drejtues të policisë në Gjirokastër. Takimi me Lleshajt me drejtuesit e policisë është zhvilluar larg vëmendjes së mediave. Mendohet se në qendër të takimeve ka qenë situata për të luftuar krimin në vend. Me herët Lleshaj ka zhvilluar takime të ngjashme në Shkodër, Lezhë, Durrës dhe Elbasan. Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/article/ministri-sander-lleshaj-takim-me-strukturat-e-policise-ne-gjirokaster
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 805

Likes : 3

DisLikes : 2

Published Date : 2018-11-19T21:30:10.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Aktori i njohur i humorit, Julian Deda i ftuar në "360 Gradë" në Ora News debatoi me aktorin tjetër Rezart Veleshnja mbi angazhimin e tij në politikë. Pjesë nga debati: Deda: Siç ka politikanë që nuk i meriton Parlamenti, ka edhe aktorë që nuk i meriton fare skena. Për më shumë lexoni në: http://oranews.tv/article/deda-ka-pisa-ne-parlament-ka-pisa-edhe-ne-skene
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 2051

Likes : 9

DisLikes : 3

Published Date : 2018-11-19T21:15:03.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Aktori i humorit, Jul Deda i ftuar në "360 Gradë" në Ora News, e cilësoi si kamikaz drejtorin e Teatrit Kombëtar, ndërsa u kundërshtua nga regjisori Laert Vasili. Deda: Çfarë bën drejtori i teatrit? Është kamikaz. E bën biletën 3 mijë lekë dhe gjatë javës e bën 1500 lekë. Vasili: Drejtori i Teatrit Kombëtar nuk është kamikaz. Ka marrë një trupë pa bërë asnjë produksion. Deda: E ke gabim. Për më shumë lexoni në: http://oranews.tv/article/deda-drejtori-i-teatrit-kombetar-kamikaz
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 3732

Likes : 13

DisLikes : 6

Published Date : 2018-11-18T21:52:36.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Analisti sportiv, Xhevdet Zekaj i ftuar në "Fair Play nga Enkeleida Zeko" pranoi se opinioni sportiv shqiptar e kishte fryrë shumë kombëtaren përpara kësaj ndeshjeje. Ai shtoi se Skocia është një kombëtare e madhe dhe se ne nuk kemi pallate sa ata kanë fusha futbolli. "Skocia sulmoi që në minutat e para. Në studiot televizive folën shpesh që kombëtarja jonë është përballë një skuadre të lodhur, që do ta rrahim 7-0. Jo, jo. Skocia është një kombëtare e madhe. I mbushem mendjen lojtarëve që me kombëtaren skoceze nuk luan asnjë futbollist i Celtic dhe Glausgow. Ne nuk kemi pallate sa Skocia ka fusha futbolli."-tha Zekaj. Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/article/zekaj-skocia-me-lart-se-ne-ne-skemi-pallata-se-kane-ata
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 8850

Likes : 34

DisLikes : 13

Published Date : 2018-11-15T22:27:35.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Ilir Demalia u përfshi në fyerje personale me gazetarin Kastriot Myftaraj në studion e "360 Gradë" në Ora News. Demalia: Komunistët morën pronën në mënyrë arbitrare, ruajtën kadastrat. Ruajtën pronarët origjinalë në kadastra dhe '90-t bëri shkatërrimin përfundimtar që nuk e ka bërë asnjë armik i Shqipërisë. Myftaraj: Javë për javë fillon për pronat. Demalia: Unë nuk jam si ai që e kanë sjell në Tiranë. Nuk njef nënë dhe babë. Kam 300 vjet den baba den në Tiranë. Myftaraj: Çfarë pune bën ky njeri në Amerikë? 30 vjet! Ka bërë ndonjë shkollë?! Demalia: E kupton sa gormar je. Je njeriu më i pështirë. Myftaraj: Pasi flasim dy orë këtu na nxjerr një bari. Ky zotëria punon bari atje. Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/article/plas-sherri-demalia-myftarajt-derr-kafshe
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 4118

Likes : 18

DisLikes : 9

Published Date : 2018-11-19T16:58:30.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Ora 17: 45 Policia ka shoqëruar 6 protestues Protestuesit thonë se policia ka shoqëruar 6 persona, mes tyre dhe një 17 vjeçar. "Mos na provokoni, lironi çunat", janë disa nga thirrjet e banorëve. Ora 17:40 Balliu: Nuk ua ka fajin policia! Deputeti demokrat, Klevis Balliu, i pranishëm në protestë, u ka bërë thirrje banorëve të mos krijojnë incidente me policinë. Balliu: Nuk e ka fajin policia, asnjëri prej jush këtu nuk e ka me policinë e shtetit.Ju doni shtëpitë tuaja, jeni në të drejtën tuaj, u mbron ligji, u mbështesin qytetarët shqiptarë. Por fajin nuk jua kanë këta policë që janë këtu duke bërë detyrën e vet, mos krijoni përplasje me policinë e shtetit, janë në mbështetje tuaj për t'ju mbrojtur ju. Nëse ka të shoqëruar dhe ndaj tyre është ushtruar dhunë do të mbahet përgjegjësi. I bëj thirrje policisë së shtetit të tërheqë këta trupa këtu për të normalizuar situatën. Kemi informacion që janë shoqëruar disa persona, i kërkojmë policisë së shtetit ti lirojë urgjentisht. Për më shumë lexoni në: http://oranews.tv/article/bllokohet-serish-rruga-tek-unaza-e-re-banoret-na-ka-ikur-truri-rama-ti-vere-gishtin-kokes
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 660

Likes : 3

DisLikes : 1

Published Date : 2018-11-19T20:44:40.000Z

    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 1341

Likes : 11

DisLikes : 1

Published Date : 2018-11-19T21:08:48.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Aktori i humorit, Rezart Veleshnja i ftuar në "360 Gradë" në Ora News, tha se pagat në Teatrin Kombëtar janë të ulëta, ndërsa regjisori Leart Vasili u shpreh me humor se kjo ishte arsyeja pse nuk është martuar. Veleshnja: Ka diçka tjetër që është kryesore, pagesat. Vasili: Teatri nuk mund të bëjë një premierë në javë. Veleshnja: Ti mëshiron një Shekspir, Makbeth dhe merr 600 mijë lekë. Me 600 mijë lekë. Sa e ke qiranë? Vasili: 300 mijë lekë. Për më shumë lexoni në: http://oranews.tv/article/600-mije-leke-page-vasili-ndaj-nuk-jam-martuar
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 584

Likes : 7

DisLikes : 1

Published Date : 2018-11-20T07:52:39.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Kryeprokurori i Antimafias Italiane, Federico Calfiero De Raho, ka konfirmuar dhe një herë sot lidhjet mes trafikantëve shqiptarë të drogës e mafias kalabreze Ndrangheta. Gjatë një konference me të gjtiha strukturat e prokurorive italiane, ai ka theksuar fuqinë ekonomike të mafias italiane e shtirë pothuajse në të gjithë Europën dhe që përmes shoqërive offshore dhe investimeve në biznesin e lojërave të fatit, riciklon paratë e pista duke infuencuar tregjet ekonomike kudo qofshin. "Mafiet nuk janë më ashtu siç imagjoneheshin një herë e një kohë. Janë sipërmarrje në të gjitha drejtimet me pasuri të pakufijshme që ndikojnë në ekonominë reale" ka deklaruar sot Kryeprokurori i Antimafias e Antiterrorizmit italian Federico Calfiero De Raho, gjatë konferencës vjetore "Masat parandaluese ndaj kapitalit; legjislacioni e praktikat e veprimit" mbajtur në qytetin e Venecias. "Mafia kalabreze, Ndrangheta, tha ai, kontrollon një ekonomi të gjerë përmes trafikut të kokainës që mbërrin me tonelata nga Amerika jugore dhe hyn në Itali përmes porteve të Livornos, Gioa Taura, Napoli e Salerno, por dhe përmes porteve të Adriatikut në Shqipëri". Sipas kryeprokurorit të Antimafias, Ndrangheta ka shtrirë duart dhe në veri të Europës përmes një organizimi sipërmarrës që vendos njerëzit e tyre në të gjitha pikat e referimit për biznesin e tyre. "Tregu i drogës, tha ai, përmes shoqërive offshore investon në shoqëritë e lojërave të fatit, duke bërë qarkullimin e parave e kushtëzimin e tregjeve kudo qofshin". "Faktikisht, ka deklaruar De Raho, gjendemi përballë një borgjezie mafioze që merret me shuma parash të pallogaritshme me profesionistë, kontabël e avokatë që shndërrohen në mëndjen e tyre të rafinuar." Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/article/kokaina-nga-shqiperia-ne-duart-e-ndranghetas-parate-investohen-ne-lojerat-e-fatit?fbclid=IwAR04Uj-hgLO4HPqn6vrzyov2mSbxldA-b9Ynz3GVV73F8h92Qf7S_bxidiY
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 136

Likes : 0

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-19T19:31:52.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Kontrolli i Lartë i Shtetit promovoi librin "Përjetësia e dyfishtë" e autorit Bedri Islami.Kjo vepër sjell në detaje jetën e bashkëshortëve Xhevë e Fehmi Lladrovcit, të cilët dhanë jetën për pavarësinë e Kosovës.Personalitete të shumta e vlerësuan këtë vepër. "Përjetësia e dyfishtë" është titulli i librit i cili sjell detaje për jetën e bashkëshortëve Fehmi dhe Xhevë Lladrovci, dy heronj që dhanë jetën në luftën për pavarësinë e Kosovës. Kjo vepër u promovua në ambjentet e Kontrollit të Lartë të Shtetit. Ambasadori kosovar e cilësoi librin një pasqyrë të vërtetë për luftën e Kosovës. Për më shumë lexoni në: http://oranews.tv/article/perjetesia-e-dyfishte-jeta-e-bashkeshorteve-heronj-te-uck-se
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 980

Likes : 5

DisLikes : 3

Published Date : 2018-11-19T15:08:34.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Ka vijuar edhe sot protesta e banorëve të "Astirit", të cilët kërkojnë dëmshpërblim për prishjen e banesave që preken nga projekti për ndërtimin e Unazës së Madhe. Ndërkohë në mëngjes ka nisur prerja e disa pemëve. Banorët që preken nga projekti thonë se nuk do të lejojnë fadromat ti afrohen banesave të tyre, se ato do ti mbrojnë me armë. "Si pemët kërkon të na presë dhe neve. Projekti le të bëhet, por në të dëmshpërblehemi me cmimin e tregut 100%. Ne kërkojmë atë që na takon me ligj, me kushtetutën e Shqipërisë. Unë banesën time do ta mbroj me armë. Nuk ka ngelur rrugë tjetër. Kjo ka shumë zgjidhje, por këta nuk pranojnë dialog", tha një prej përfaqësuesve të banorëve. Të martën ata paralajmërojnë se protesta do të zhvillohet nga fëmijët në kuadër të ditës botërore të të drejtave të fëmijëve. Ndërsa Autoriteti Rrugor Shqiptar njofton se reth 70% e pronarëve të prekur nga projekti janë pritur në një takim nga kreu i Drejtorisë së Planifikimit Strategjik. 36 prej tyre kanë marrë përgjigje me shkresë zyrtare. Në një deklaratë për mediat, ARRSH kërkon nga banorët që të paraqiten pranë institucionit me dokumentat përkatese për të marrë çdo informacion që u nevojitet. Për më shumë lexoni në: http://oranews.tv/article/banoret-e-astirit-ne-proteste-banesat-do-ti-mbrojme-me-arme
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 51

Likes : 0

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-19T20:50:33.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Poetë nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi u bënë bashkë në qytetin e Bajram Currit për edicionin e tetë të Orës së Poezisë, aktivitet ky që i është kushtuar dashurisë. Çmimin special të aktivitetit e mori poeti Kadri Tarelli, ndërsa u dhanë dhe tre çmime të tjera. Aktivitetit i dhanë emocione të shumta edhe interpretimet e kënges dhe pjesët orkestrale nga artistet e Pallatit të Kulturës Dardania Tropojë. Për më shumë lexoni në: http://oranews.tv/article/oda-e-poezise-mbledh-ne-tropoje-poetet-nga-mbare-trevat-shqiptare
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 531

Likes : 8

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-19T20:26:44.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Aktori i njohur i humorit, Florian Binaj i ftuar në "360 Gradë" në Ora News, shpjegoi rolin e tij si kryeministri Rama. Binaj: Fatkeqësisht ne e themi të vërtetën, duke "gënjyer". Atë që nuk e thotë Rama apo kushdo që ka qenë në qeveri. Për më shumë lexoni në: http://oranews.tv/article/zbulohet-paneli-dhe-tema-ne-360grade-ne-shqiperi-eshte-e-vertete-qe-politikanet-genjejne-me-mire-se-aktoret
    

Channel Title : Top Channel Albania

Views : 13382

Likes : 59

DisLikes : 8

Published Date : 2018-11-19T14:49:47.000Z

Edicioni Informativ, 19 Nëntor 2018, Ora 15:00
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 2273

Likes : 12

DisLikes : 16

Published Date : 2018-11-19T11:37:50.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Ka vijuar edhe sot protesta e banorëve të "Astirit", të cilët kërkojnë dëmshpërblim për prishjen e banesave që preken nga projekti për ndërtimin e Unazës së Madhe. Ata pretendojnë se në orët e para të mëngjesit kanë mbërritur disa fadroma, të cilat do të presin pemët. Ata thonë se nuk do të lejojnë fadromat ti afrohen banesave të tyre, ndërsa thonë se ato do ti mbrojnë me armë. "Projekti le të bëhet, por në të dëmshpërblehemi me cmimin e tregut 100%. Ne kërkojmë atë që na takon me ligj, me kushtetutën e Shqipërisë. Unë banesën time do ta mbroj me armë. Nuk ka ngelur rrugë tjetër. Kjo ka shumë zgjidhje, por këta nuk pranojnë dialog", tha një prej përfaqësuesve të banorëve. Për më shumë lexoni në: http://oranews.tv/article/banoret-e-astirit-ne-proteste-banesat-do-ti-mbrojme-me-arme
    

Channel Title : Top Channel Albania

Views : 9691

Likes : 32

DisLikes : 8

Published Date : 2018-11-19T19:26:45.000Z

Edicioni Informativ, 19 Nëntor 2018, Ora 19:30
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 239

Likes : 2

DisLikes : 1

Published Date : 2018-11-19T20:13:51.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Gazetarja Sonila Meço rikthehet pas një pauze, plot energji dhe surpriza si pjesë e ekipit të Ora News. E ftuar në intervistën e mbrëmjes me drejtoren e Informacionit Beti Njuma, Meço u shpreh mes batutave se priti ardhjen e Komisionit të Venecias për daljen e saj të parë. Meço: Prita një ngjarje të rëndësishme si ardhja e Komisionit të Venecias për çështjen e vettingut të politikanëve për të bërë dhe daljen time të parë publike pas një periudhe kohe. Po çfarë do të sjellë Meço në programacionin e Rtv Ora News? Meço: Është një herë e parë, por aty ku e kam lënë. Surpriza nuk ka në kuptimin e faktit që Sonila është po ajo, gazetarja që për vite ka shoqëruar shqiptarët në shumë ngjarje të rëndësishme si në departamentin e informacionit ashtu dhe në departamentin e showt. Pas një periudhe pauze e ardhur qoftë në një mënyrë të sforcuar fillimisht dhe pastaj të domosdoshme, të cilat në karrierën e një njeriu i cili për një kohë të gjatë i është përkushtuar ekranit janë edhe si një bombol oksigjeni që ndihmojnë në një mënyrë edhe imazhin. Një ofertë e mirë. Për më shumë lexoni në: http://oranews.tv/article/informim-dhe-argetim-ja-me-cfare-do-tu-surprizoje-gazetarja-sonila-meco-ne-ora-news
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 1136

Likes : 16

DisLikes : 1

Published Date : 2018-11-19T08:18:50.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Vetëm gjatë fundjavës policia ka arrestuar 23 drejtues mjetesh në gjendje të dehur dhe pa patente. Policia ka vazhduar kontrollet me Drager dhe Radar per matjen e shpejtesise, me qellim kontrollin dhe ndeshkimin e shkeljeve qe mbeten rrezik serioz per sigurinë rrugore, kryesisht në fundjave, si dhe për evidentimin dhe ndëshkimin e drejtuesve të mjeteve që drejtojnë mjetin nen efektin e alkoolit apo me keq akoma ne gjendje te dehur. Masat në fundjave • 16 drejtues mjetesh te arrestuar ne kushtet e flagrances per drejtim mjeti ne gjendje te dehur. • 7 drejtues mjetesh dhe motomjetesh te arrestuar ne kushtet e flagrances per drejtim mjeti dhe motomjeti te papajisur me leje drejtimi. • 47 leje drejtimi te pezulluara per drejtim mjeti mjeti nen efektin e alkoolit. • 63 leje drejtimi te pezulluara per shpejtesi mbi normat e lejuara. • 145 drejtues mjetesh te ndeshkuar per perdorim celulari. • 212 drejtues motomjetesh te ndeshkuar per mosperdorim te kaskes mbrojtese. • 110 drejtues mjetesh per mosdhenie perparesie ndaj kembesoreve ne vendkalimet e tyre. • 13 drejtues mjetesh per mosrregullim shpejtesie vecanerisht ne qendrat e banuara dhe gara me shpejtesi. • 32 mjete te ndaluara administrativisht per detyrime administrative te pashlyera. • 12 mjete me targa rregjistrimi te nje shteti tjeter, shoqeruar per verifikim nga strukturat e tjera policore ne DVPT. • si dhe jane vendosur 2115 masa administrative per shkelje te tjera te rregullave te qarkullimit rrugor. Po ashtu Policia Rrugore apelon per me shum kujdes, vecanerisht ne zonat malore, qe karakterizohen nga kushte atmosferike Për më shumë lexoni në: http://oranews.tv/article/te-dehur-dhe-pa-patente-23-te-arrestuar-vetem-ne-fundjave
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 1778

Likes : 8

DisLikes : 1

Published Date : 2018-11-18T20:17:17.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Moti i keq dhe bllokimi i një aksi rrugor në Greqi ka detyruar palën greke në doganën e Kapshticës të mbyllin qarkullimin për kalimin e autobusëve dhe të mjeteve të tonazhit të rëndë. Në një njoftim për mediat, policia kufitare e Kapshtices thotë se do të lejohen të kalojnë në territorin grek vetëm autoveturat, por edhe ato me zinxhir. "Njoftohemi nga pala greke në Pikën e Kalimit Kufitar Kapshticë, se për shkak të motit të keq si dhe bllokimit të një aksi rrugor në territorin Grek, nuk do të lejojet kalimi dhe qarkullimi i mjeteve të trasportit autobusë dhe mjeteve të tonazhit të rëndë kamionë, në drejtim të Greqisë, deri në normalizimin e situatës në këtë aks rrugor. Do lejohet kalimi i autoveturave por vetëm me zinxhirë", thuhet në njoftim. Po ashtu Policia Kufitare, apelon të gjithë drejtuesit e mjeteve që kanë planifikuar lëvizjen për në shtetin grek nëpërmjet pikës kufitare Kapshticë, ta anullojnë ose të përdorin pikat e tjera të kalimit kufitar me Greqinë, deri në normalizimin e situatës për shkak të motit të keq. Bora sjell gëzim e probleme, në Dardhë vërshojnë turistët, por bllokohet rruga Në qarkun e Korçës si pasojë e reshjeve u shfaqën problematikat e para. Në Dardhë, ku trashësia ka arritur deri në 40 centimetra, dëbora është një ftesë për turistët që këtë fundjavë janë të shumtë. Por jo të gjithë po arrijnë në fshatin turistik. Një grup studentësh nga Elbasani mbeti në mes të rrugës, pasi autobusi me të cilin udhëtonin nuk ishte i përgatitur. Veç rrugës së Dardhës, vështirësi ka edhe në segmentet Korçë-Voskopojë dhe Korçë-Kapshticë. Ndaj Autoriteti Rrugor Shqiptar dhe Policia Rrugore u bëjnë thirrje drejtuesve të mjeteve të përdorin zinxhirët dhe të tregojnë kujdes maksimal Problemet e para janë shfaqur edhe në zonat e thella të qarkut të Elbasanit, kryesisht në Gramsh ku janë regjistruar reshje intensive Në Rovje të Gramshit trashësia e dëborës po arrin deri në 30 cm dhe janë shfaqur probleme në qarkullimin në rrugë. Rruga Elbasan-Qafë-Thanë nuk ka asnjë problem me qarkullimin. Ndërsa në Librazhd reshje janë regjistruar në fshatrat e thellë malore në kufi me qarkun e Dibrës, ku reshjet nisën që të shtunën. Reshjet e dëborës kanë sjellë edhe problemet e para të furnizimit me energji elektrike. Ndërkohë moti i keq është reflektuar edhe në det, ku për pasojë është pezulluar puna në portin e Sarandës. Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/article/bora-bllokon-rrugen-pala-greke-ne-kapshtice-ndalon-levizjen-e-autobuseve
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 262

Likes : 4

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-19T17:39:47.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore, që këtë vit feston dhe 60 vjetorin e krijimit, dhuroi një spektakël të vërtetë në sallën prestigjioze të teatrit Künstlerhaus në Gjermani. Në koncertin madhështor të organizuar nga Konsullata e Pergjithshme në Mynih në kuadër të festave të nëntorit dhe vitit jubilar të heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skëndërbeu merrnin pjesë Presidentja e Qeverisë së Bavarisë së Sipërme Znj. Maria Els, trupi diplomatik i akredituar në Mynih, media, komuniteti dhe shoqatat shqiptare. Arten Hanku, Konsulli i përgjithshëm i Republikës së Shqipërisë në Mynih, vlerësoi rolin e të gjithë heronjve shqiptarë që hodhën me gjakun e tyre themelet e dy shteteve shqiptare, Shqipërisë dhe Kosovës. Për më shumë lexoni në: http://oranews.tv/article/ansambli-i-kengeve-dhe-valleve-popullore-mbyll-turin-e-60-viteve-histori-ne-gjermani
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 5993

Likes : 25

DisLikes : 5

Published Date : 2018-11-15T22:41:58.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Historiania Elena Kocaqi e ftuar në ftuar në "360 Gradë" në Ora News, i konsideroi absurde deklaratat e ish-ministrit të Jashtëm grek, Nikos Kotcias, sipas të cilit ushtria greke nuk njeh kufirin me Shqipërinë. Gazetari Kastriot Myftaraj u shpreh se ushtria greke e ka në doktrinë mbrojtjen e Vorio Epirit. Pjesë nga debati: Kocaqi: Duhet të merren masa në mënyrë ekstreme. SHISH duhet të vihet në lëvizje. Është sulm ndaj shtetit, shoqërisë, ndaj kombit shqiptar. Myftaraj: Të garantoj unë që nuk ke asnjë regjistrim dosje në drejtorinë e terrorit. Jam ballafaquar vet. E di çfarë pisash janë. Kocaqi: Shteti shqiptar duhet të marrë masa ekstreme. Këto janë kërcënime naziste, terroriste dhe kriminale që nuk drejtohen ndaj një individi, por shoqërinë shqiptare. Myftaraj: Po të dalë një listë e tillë duhe ttë dalë në konferencë shtypi. Në Amerikë, del FBI. Kocaqi: Edhe në lidhje me deklaratën e ish-ministrit të Jashtëm Kotcias, që ushtria greke nuk njeh kufirin shqiptar, më duket komplet absurde. Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/article/kocaqi-deklaratat-e-kotsias-kufijte-absurde-myftaraj-e-kane-ne-doktrine-zyrtare
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 115

Likes : 2

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-19T14:06:05.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nisur përgatitjen e zgjedhjeve vendore me dy anëtarë mangut. Opozita ka deklaruar kushte dhe për pjesëmarrjen në zgjedhjet vendore ndërsa ende nuk ka paraqitur emrat për dy anëtarët që i takojnë në KQZ. Megjithatë plani orientues për votimet është miratuar me vetëm pesë anëtarë Përcaktimi i datës 30 qershor për zhvillimin e zgjedhjeve vendore ka vënë në lëvizje Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Në mungesë të dakordësisë mes mazhorancës dhe opozitës plani i orientimit do të mbështetet te kodi i vjetër zgjedhor. Kriza politike nuk ka prekur vetëm reformën zgjedhore. Vendimmarrja e KQZ është realizuar me pesë anëtarë pasi PD nuk ka pranuar të paraqesë emrat për dy anëtarë që i përkasin Përfaqësuesi i PS në KQZ Eridian Salianji i bëri thirrje opozitës që të plotësojë vendet vakante për të përgatitur procesin. KQZ vendosi miratimin e planit orientues, i cili parashikon të gjitha aktet të cilat duhet të nxjerr KQZ, në funksion të realizimit të zgjedhjeve, si dhe afatet, referuar dispozitave të Kodit Zgjedhor. Për më shumë lexoni në: http://oranews.tv/article/zgjedhjet-vendore-2019-me-kod-te-vjeter
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 441

Likes : 1

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-19T15:11:04.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Gjashtë anëtarë të Komisionit të Venecias kanë nisur diskutimet me përfaqësuesit e mazhorancës dhe opozitës për vettingun në politikë. Për PD takimi ka sjellë shpresë në miratimin e ligjit. Ndërsa socialistët shprehen se selia blu luan me dy standarde, në një moment e refuzon komisionin e Venecias dhe në tjetrin deklaron mbështetjen Një delegacion me 6 anëtarë, i Komisionit të Venecias po zhvillonë takime intensive në Tiranë, për tu njohur gjerësisht me propozimin e opozitës për vetting në politikë. Ekspertët ndërkombëtarë janë takuar më deputeten e PS Vasilika Hysi, e më pas në takime të ndara me përfaqësues të grupit parlamentar të socialistëve, demokratëve dhe LSI-së. Edmond Spaho: Ne parashtruam qëndrimin e PD-së i cili në thelb është se nuk duhet të ketë dy standarde, por standardi që zbatohet për prokurorët dhe gjyqtarët duhet të aplikohet për politikanët, kur flasim për lidhje me botën e krimit të organizuar. Shpjeguam me fakte se asnjë reformë në Shqipëri nuk do të ketë sukses nëse nuk do të shkëputen lidhjet e politikës me krimin e organizuar. Petrit Vasili: Opozita ka propozuar standart te njejte, si Vetting-u i gjyqtareve dhe prokuroreve. Fjalet e shumta per Vettingun jane pa kuptim. Qendrimi eshte i qarte, opozita pro, Rilindja kunder. Projekti duhet te votohet ne Parlament. Ndërsa kryetari i Komisionit të Ligjeve, socialisti Ulsi Manja teksa tha se ‘Venecia” është taban i demokracisë, akuzoi Partinë Demokratike, për inkoherencë në qëndrime kundrejt këtij institucioni. Ulsi Manja: Në këndvështrimin tonë takimi me delegacionin ishte shumë i frytshëm. Ishte një takim informues dhe sqarues me pyetje dhe përgjigje nga të dyja palët. Ne besojmë shumë në kompetencën de autoritetin e Komisionit të Venecias lidhur me opinionet e tyre lidhur me ndryshimet kushtetuese. Shpjegimet dhe mendimet tona do t'ua dorëzojmë edhe me shkrim edhe pse në materialin që kemi dërguar në Venecia nga Kuvendi ne i kemi dërguar disa pyetje. Por gjithësesi ne mirëpresim opinionin e Venecias si tabanin e demokracisë. Për më shumë lexoni në: http://oranews.tv/article/vettingu-ne-politike-neser-zbarkon-ne-tirane-komisioni-i-venecias
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 249

Likes : 5

DisLikes : 6

Published Date : 2018-11-19T16:11:25.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Kapiteni i kombëtares shqiptare, Mërgim Mavraj ishte në krah të teknikut Christian Panucci në konferencën për shtyp përpara sfidës miqësore me Uellsin. Në prag të kësaj sfide, e programuar për ditën e nesërme, qendërmbrojtësi pohoi se sulmet nga Panuccit po i bëjnë dëm kombëtares, ndërsa shtoi se i ka kërkuar falje stafit për kartonin e kuq ndaj Skocisë. Marrëdhënia me shokët e skuadrës pas kartonit të kuq? Kemi diskutuar në dhomat e zhveshjes dhe të nesërmen për këtë çështje. Natyrisht i kërkova falje. Nuk i kryeva detyrat e mia si kapiten dhe si model i tyre, kështu që i kërkova falje skuadrës dhe trajnerit. Besoj se e pranuan por kjo është një gjë që mund t'i ndodh të gjithëve. Janë gabime që kanë ndodhur edhe më herët nga lojtarët e tjerë dhe janë pranuar shumë shpejt faljet. Duhet të afrohemi me njëri-tjetrin dhe të jemi të fokusuar për nesër. Kritikat ndaj trajnerit. A duhet të merrni edhe ju përgjegjësi për këtë situatë? Në këtë situatë, çdo pjesëtar i stafit ka përgjegjësitë e veta. Nëse ti si lojtar nuk i kryen detyrat e dhëna nga misteri edhe ti je përgjegjës për këtë situatë. Edhe ne si lojtar jemi duke e përjetuar keq këtë situatë. Më dhimbte në shpirtë kur dëgjoja ato kore kundër Panuccit, një gjë që nuk është aspak në ndihmë të skuadrës. Për më shumë lexoni në: http://oranews.tv/article/mavraj-i-kam-kerkuar-falje-shokeve-kritikat-ndaj-panuccit-na-demtojne-dhe-ne
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 12978

Likes : 115

DisLikes : 3

Published Date : 2018-11-17T15:18:09.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Ku ka futboll ka festë dhe në rrugët e Tiranës entuziasmi i tifozëve të Skocisë ka nisur disa ditë para ndeshjes së Ligës së Kombeve mes Shqipërisë dhe Skocisë. Shqipëria duket se ka lënë impakt të shkëlqyer te vizitorët skocez të cilët shprehen të impresionuar jo vetëm nga vendi por edhe nga njerëzit. Madje disa prej tyre thanë se do të rikthehen me shumë dëshirë në vendin tonë. Tifozi 1: Po kalojmë shkëlqyer. Shqipëria është vend shumë i bukur Tifozi 2: Çmimet janë shumë të lira këtu dhe na pëlqeu birra. Tifozi 3: Do të kthehesha patjetër në Shqipëri. Të gjithë janë kaq miqësor dhe të papritueshëm për të ndihmuar. Për sa i përket ndeshjes ka tifoz skoacez që besojnë verbërisht dhe disa të tjerë që janë skeptik. Një pjesë e vogël mbështesin edhe Shqipërinë por ka nga ata që nuk i intereson aspak rezultati i takimit në "Loro Boriçi" në Shkodër, por bukuritë e Shqipërisë. Tifozi 4: Skocia Tifozi 1: Shqipëria Tifozi 3: Na mungojnë shumë lojtarë dhe na duhet të kryqëzojmë gishtat për të marrë fitoren. Tifozja 5: Padiskutim që do të fitojë Skocia. Tifozi 6: Futbolli skocez është në një moment të keq dhe ka shumë probleme. Për më shumë lexoni në: http://oranews.tv/article/skocezet-pushtojne-shqiperine-jemi-ketu-birrat-fantastike?fbclid=IwAR3COe4BvOif5Qa89Kf8EaGA44qczcdtdK_lnNS41_8MW-39ZX4DtxZvgck#.W_ArMLR3CHU.facebook
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 2678

Likes : 11

DisLikes : 2

Published Date : 2018-11-16T18:26:19.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Shtatë nxënës mbetën të plagosur si pasojë e një aksidenti me autobus që ndodhi pasditen e sotme (17 nëntor ) në Qafë-Thanë. Siç njofton policia "rreth orës 17:00 autobuzi me targe AA 723 OP me drejtues shtetasin L. H, i cili po transportonte nxënës të një shkolle të Roskocevit, duke udhëtuar nga Korça në drejtim të Fierit, doli nga rruga". Shkak i aksidentit mendohet se kanë qenë kushtet e këqija atmosferike dhe pakujdesia e shoferit. Si pasojë u lënduan lehtë shtetasit L. V., 17 vjeçe, E.D. 15 vjeç, N. H. 17 vjeçe, .B. Q., 18 vjeç, J. G., 17 vjeç, D.V., 17 vjeç, M.V., të cilët pas kontrollit mjeksor dhe marrjes së ndihmës së parë, janë në pritje të autobuzit tjetër për tu larguar për në banesat e tyre. Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/article/qafe-thane-aksidentohet-autobusi-me-nxenes-disa-te-lebnduar
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 539

Likes : 3

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-19T11:06:22.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Shqiptarët vijojnë të gjejnë mënyrë qoftë dhe klandestine, duke vënë dhe veten në rrëzik me një qëllim të vetëm, të largohen me çdo kusht drejt vendeve të Bashkimit Europian. Të fshehur poshtë kamionit, midis gomave, apo në kabinën e shoferit, ose dhe brenda kamionit ata tentojnë të largohen nga porti i Durrësit drejt Italisë duke paguar shoferët e kamionëve nga 1500- 2500 euro. Policia e Durrësit ka zbuluar sot disa nga këto raste Dibrani u fsheh poshtë kamionit, tjetri izolohet brenda Një 22 vjeçar lindur në Dibër u gjet i fshehur poshtë kamionit midis gomave, me qëllim për të kaluar me traget drejt Italisë. Policia e zbuloi gjatë kontrollit në sheshin e eksporteve. I riu i identifikuar me inicialet D.S u procedua për shmangie të verifikimit kufitar me 20 mijë lekë të reja gjobë" Po kështu rreth orës 17:58, të së dielës, 18 nëntor, gjatë kontrollit të një tjetër kamioni, me drejtues shtetasin Kastriot Gjini, 40 vjeç, banues në Tiranë u gjet brenda i fshehur shtetasi E. N. 23 vjeç, lindur ne Dibër. Ky shtetas do të kalonte kufirin në mënyrë të paligjshme duke u ndihmuar nga shoferi kamionit. Kamioni ishte i plumbosur dhe shoferi kishte prerë litarin dhe e kishte futur brenda nga mushamaja e trajlerit. 23 vjeçari edhe pse ishte deportuar nga Norvegjia nuk hoqi dorë nga largimi, këtë herë tentativa e dytë ishte Italia. "Nga kontrolli në sistemin TIMS ky shtetas është kthyer deportiv nga Norvegjia me motivin kapur me qëndrim ilegal në tejkalim të afeteve të qëndrimit dhe punësim ilegal. Dënim me afat 2 vjecar dhënë në Norvegji, dhe për të kaluar në Itali do të paguante 2 500 euro shoferin Kastriot Gjini." Informon policia e Durrësit. Drejtuesi i kamionit Kastriot Gjini u arrestua në flagrancë ndërsa shtetasi E.N u ndëshkua me masë administrative gjobë në masën 20 mijë lekë të reja. Kosovari pagoi 1500 euro Për një udhëtim më komod, jo si ai poshtë rrotave, duhet të paguash. Një 37 vjeçar nga Kosova i identifikuar me inicialet G.T, 37 vjeç, kishte paguar shoferin e kamionit 1500 euro dhe ky i fundit e kishte fshehur në kabinën e kamionit, tek krevati i shoferit. Ai u zbulua gjatë kontrollit në vijën e dytë të kamionit, me drejtues shtetasin Erion Rucaj, 39 vjeç, banues në Tiranë. "37 vjeçari do të kalonte kufirin në menyrë të paligjshme me linjën Durrës Ancona për në Itali, duke paguar shoferin Erion Rucaj me 1 500 euro." Informon policia e Durrësit. Drejtuesi i kamionit shtetasi Erion Rucaj u arrestua në flagrancë ndërsa shtetasi G. T. u ndëshkua me masë administrative gjobë në masën 20 mijë lekë të reja. Edhe adoleshenti kërkon të ikë Adoleshenti Z.C, 17 vjeç lindur në Shijak është ndaluar teksa po kalonte në mënyrë të paligjshme rrethimin e jashtëm me qëllim për të kaluar në tragetin e linjës Durrës-Ancona. Ky shtetas u procedua me gjobë 20 mijë lekë të reja për shmangie të verifikimit kufitar. Për më shumë lexoni në: http://oranews.tv/article/mes-gomave-dhe-mbi-kamion-shqiptaret-tentojne-me-cdo-kusht-te-ikin-nga-shqiperia
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 1338

Likes : 13

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-18T20:22:21.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Zona Malore e Munellës mes Pukës e Mirditës ka mbetur streha e fundit e Rreqebullit Ballkanik, një prej specieve të rralla që rrezikohet seriozisht nga zhdukja! Në të gjithë rajonin vlerësohet se kanë mbetur vetem 40 individë të rritur, nga të cilët 6 përllogariet se jetojnë në vendin tonë. Ndaj Qendra për Ruajtjen dhe Mbrojtjen e Mjedisit Natyror është vënë në krye të një lëvizjeje për shpalljen e Munellës Zonë të Mbrojtur! Ky është Rreqebulli i Ballkanit, një prej specieve më të rrezikuara nga zhdukja në Europë. Në të gjithë gadishullin popullata e tij vlerësohet të jetë më pak se 40 individë të rritur, nga të cilët më pak se 10 jetojnë në territorin e Shqipërisë. Zona Malore e Munellës në kufirin Pukë-Mirditë, ka mbetur streha e fundit e species së rrallë. Për herë të parë, Ai i fotografua në vendin tonë përmes kamera kurth në malin e Munellës, në vitin 2011. Dhe prej asaj kohe Qendra për Ruajtjen dhe Mbrojtjen e Mjedisit Natyror në Shqipëri (PPNEA) është vënë në qendër në një lëvizje për ta mbrotjtur. Një prej hapave në këtë drejtim është shpallja e Munellës Zonë të Mbrojtur, çka do të siguronte zvogëlimin e presionit human ndaj popullatës së Rrëqebullit dhe rimëkëmbjen e tij. Nga ana tjetër ku ky status do t’i jepte një mundësi kësaj zone të varfër dhe të neglizhuar të vendit të kishte një alternativë zhvillimi të qëndrueshëm mjedisor dhe social. Por deri atëherë, dora e njeriut të papërgjegjshëm duket se do të vijojë të dëmtojë habitatin e fundit të Rreqebulli i Ballkanit në Shqipëri. Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/article/munella-streha-e-fundit-e-rreqebullit-kerkohet-status-zone-e-mbrojtur
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 265

Likes : 4

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-19T09:50:42.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Që prej ditës së djeshme pala greke në pikën doganore të Kapshticës nuk ka lejuar kalimin e autobusëve dhe mjeteve të tonazhit të rëndë. Kjo për shkak të bllokimit nga dëbora të njërit aks në territorin helen. Që pas njoftimit të djeshëm nga policia kufitare shqiptare, në pikën e kalimit në Kapshticë ka pasur radhë të gjata të këtyre automjeteve, të cilat janë në pritje të një urdhëri të dytë për lejimin e kalimit. "Njoftohemi nga pala greke në Pikën e Kalimit Kufitar Kapshticë, se për shkak të motit të keq si dhe bllokimit të një aksi rrugor në territorin Grek, nuk do të lejojet kalimi dhe qarkullimi i mjeteve të trasportit autobusë dhe mjeteve të tonazhit të rëndë kamionë, në drejtim të Greqisë, deri në normalizimin e situatës në këtë aks rrugor. Do lejohet kalimi i autoveturave por vetëm me zinxhirë", tha policia në njoftimin e një dite më parë. Për më shumë lexoni në: http://oranews.tv/article/rruga-ne-greqi-ende-e-bllokuar-nga-bora-kamione-dhe-autobuse-presin-ne-kapshtice
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 3162

Likes : 36

DisLikes : 10

Published Date : 2018-11-17T10:37:26.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Tirana feston sot 74 vjetorin e çlirimit të saj. Kryetari i bashkisë Erjon Veliaj, zv. Ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi dhe shumë të tjetër mbajtën homazhe tek Ushtari i Panjohur. Veliaj bëri një paralelizëm të djegies së gomave, para bashkisë së Tiranës dy ditë më parë me atë të 17 nëntorit 1944 nga pushtuesit nazifashistë. "Hera e parafundit që u dogjën goma në derë të bashkisë së Tiranës, ishte 17 nëntori i 1944. Ku trupat që po largoheshin dogjën qytetin dhe shkretuan dëmet e fundit. Hera e fundit ishte pardje që u dogjën goma para bashkisë së Tiranës. Pas 74 vitesh. Jo nga armiku, jo nga pushtuesi e zaptuesit por nga ne vetë. Prandaj ky është moment reflektimi. Sot nuk na rrezikon njeri. Gjasat që kush të na pushtojë, sabotojë janë shumë të vogla nga të huajt por vetë mund ta bëjmë. Ne sot kemi në dorë të mirën e të keqen. Ta shkatërrojmë dhe ta zbukurojmë Tiranën. Ti vëmë zjarrin apo ta modernizojmë. Cili është vendimi ynë sot për Tiranën. Do kthehemi pas, në gjumë, në gurë, në vezë apo dru apo të përveshim mëngët. Veliaj bëri thirrje për të mos lejuar politikanët që mbjellin helm të pengojnë rrugëtimin e Tiranës dhe Shqipërisë drejt Europës. Të mos lejojmë politikanë që na përçanë kaq vite të vazhdojnë të mbjellin helm për të na përçarë e penguar në këtë rrugëtim. Unë e di përse bëhet, nuk bëhet për lodrat, bulevardin apo Unazën e re, bëhet për të na sabotuar në atë që quhet ambicia jonë përfundimtare, të bëhemi anëtarë të BE-së. Nuk e them unë e tonë të gjithë të huajt. " Sot është dita e 14-të e protestës së banorëve të zonës së Astirit, banesat dhe bizneset e të cilëve preken nga projekti i Unazës së Madhe. Banorët kërkojnë dëmshpërblim sipas ligjit për ndërtimet e tyre dhe dy ditë më parë ata protestuan para bashkisë së Tiranës. Gjatë protestës të cilës iu bashkuan dhe përfaqësues të opozitës pati dhe tension, djegie gome dhe tymuese drejt bashkisë. Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/article/veliaj-krahason-djegien-e-gomave-para-bashkise-me-ate-te-nazifashisteve
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 2363

Likes : 45

DisLikes : 3

Published Date : 2018-11-15T21:37:27.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Historiania Elena Kocaqi e ftuar në "360 Gradë" në Ora News, tha se qeveria shqiptare duhet të kishte arrestuar ekstremistët grekë në fshatin Bularat. Kocaqi: Këtë sabotim e bëjnë personat që paguhen dhe synojnë të tensionojnë situatën për të përfituar. Sigurisht, jam nënë dhe më dhimbset çdo jetë njerëzore. Por nëse dikush merr armët dhe qëllon ndaj policisë, që mund t'i kishte marrë jetën edhe një polici, mund të ekzekutohet. Duhet të ishin marrë masa para se të ndodhte ngjarja. Shërbimi sekret duhet të dijë kush hyn dhe kush del dhe për çfarë arsye. Ai e kishte shpallur një ditë përpara; Greqi ose vdekje! Unë dyshoj se personi nuk ka qenë vetëm por me të tjerë. Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/article/kocaqi-ekstremistet-greke-duhet-te-ishin-arrestuar
    

Channel Title : Top Channel Albania

Views : 18358

Likes : 70

DisLikes : 10

Published Date : 2018-11-18T20:03:10.000Z

Edicioni Informativ, 18 Nëntor 2018, Ora 19:30
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 475

Likes : 1

DisLikes : 1

Published Date : 2018-11-18T18:56:21.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Në qytetin e Korçës vijojnë reshjet intensive të dëborës, duke shkaktuar edhe problem në qarkullim. Deri tani raportohet se asnjë masë nuk është marrë për pastrimin e rrugëve brenda qytetit. Si pasojë e dëborës vijojnë problemet me qarkullimin në aksin rrugor Korçë-Kapshticë. Situata vazhdon të jetë e rënduar, ndërsa qarkullimi i makinave bëhet vetëm me zinxhirë. Në Dardhë rruga është e bllokuar pas rënies së një orteku, ndërsa dy borëpastruese dhe dy fadroma po punojnë për zhbllokimin e rrugës. Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/article/vijon-debora-ne-korce-asnje-borepastruese-ne-terren
    

Channel Title : Top Channel Albania

Views : 10636

Likes : 31

DisLikes : 3

Published Date : 2018-11-18T14:45:27.000Z

Edicioni Informativ, 18 Nëntor 2018, Ora 15:00 - Top Channel Albania - News - Lajme
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 23022

Likes : 150

DisLikes : 24

Published Date : 2018-11-15T18:07:46.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Presidenti i Republikës, Ilir Meta iu përgjigj deklaratave të ish-ministrit të Jashtëm të Greqisë, Nikos Kotzias, duke theksuar se ushtria shqiptare i di ku janë kufijtë e vendit. Kotzias deklaroi për një radio greke se ushtria helene nuk njeh kufijtë e Shqipërisë. Meta: Sot qarkulloi një lajm që shpresoj të jetë fake-news, ku një ish-ministër i një vendi fqinj që thoshte që ushtria e këtij vendi nuk njihte kufijtë e Shqipërisë. Ne duhet të jemi të qetë edhe kur këto lajme janë të vërteta dhe kur janë fake-news. Këtu është roli i mediave për të mbajtur një distancë ndaj çdo manipulimi që rrit retorikën dhe na largon nga bashkëpunimi. Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/article/meta-i-pergjigjet-kotzias-kufijte-ushtria-jone-e-di-ku-jane
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 626

Likes : 1

DisLikes : 1

Published Date : 2018-11-18T22:29:41.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Analisti sportiv, Artan Pogoni i ftuar në "Fair Play nga Enkeleida Zeko komentoi punën e Panuccit në kombëtaren shqiptare. Ai tha se zëvendësuesi i brezit të ri nuk është bërë ashtu siç duhet. "Unë kam përshtypjen që nga ai brez, Agolli, Cana, Shehi etj, trajneri të gjej zëvendësuesin e tij. Duhet të gjendet ajo klima e duhur. Unë shihja që Shehi vraponte drejt shënuesit të golit për të fituar. Pankina dhe futbolli i një vendi nuk njihet online."-tha Pogoni. Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/article/pogoni-kombetares-tone-i-mungojne-shehi-agolli-e
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 7059

Likes : 14

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-14T11:09:58.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Dy persona janë qëlluar me armë rreth orës 11:30 në lagjen Rus të qytetit të Shkodrës. Gazetari i Ora News, Bepin Kolvata informon se kanë qenë dy persona me motor që i kanë dalë para dhe kanë qëlluar. Personat që janë qëlluar janë Fatos Ferracaku dhe Fatmir Mehaj. Fillimisht u raportua se njëri prej tyre kishte humbur jetën por gazetari i Ora News duke cituar burime nga spitali konfirmon se të dy janë të plagosur në gjëndje të rëndë por nuk kanë humbur jetën. "Një prej personave që është shtënë në drejtim të tij ka mbiemrin Ferracaku por nuk konfirmohet ende nga policia. Ka ende gëzhoja në vendngjarje" informon gazetari i Ora News në një transmetim direkt nga vendngjarja, ora 11: 40. Dyshohet se njëri prej personave të qëlluar është i afërm i biznesmenit Arjan Ferracaku i cili u ekzekutua më 1 shtator 2018 po në Shkodër. Atentatoret me motor Dyshohet se autorët janë larguar nga vendngjarja në drejtim të zonës së Livadheve, ku është gjetur e djegur dhe një motoçikletë. Mendohet se është përdorur nga autorët Në policia janë shoqëruar disa tregtarë që kanë qenë aty për të ndihmuar në zbardhjen e këtij krimi. Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/article/shkoder-te-shtena-me-arme-ne-lagjen-rus
    

Channel Title : Ora News Lajme

Views : 2454

Likes : 12

DisLikes : 0

Published Date : 2018-11-18T19:31:59.000Z

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Në kryeqytetin shqiptar po rritet gjithnjë e më shumë numri i qendrave të masazheve. Klientët e tyre janë kryesisht burra, ndërsa punonjëset janë kryesisht vajza te reja që në pjesën më të madhe nuk kanë kualifikimin ose licensë. Madje në pjesën dërmuese nuk kanë asnjë kurs të mëparshëm por se akuzat dhe hetimet se krahas masazheve afrojnë dhe shërbime seksuale janë gjithnjë e në rritje. Ky aktivitet i paligjshëm duket se nuk është me ilegal. Vetëm këtë vit blutë e kryeqytetit kanë ndërhyrë në të paktën tetë prej tyre. Në pranga kanë rënë punonjëset që afronin shërbime seksuale dhe janë proceduar pronarët apo menaxherët e qendrave. Rasti me i fundit ishte ai i tre javëve me parë ku në pranga të policisë perfundoi 33 vjeçarja Radmina Marash ndërsa në kërkim është shpallur administratorja e qëndrës Ajsela Teli. Sipas njoftimit te policisë “Këto shtetase vinin në dispozicion ambientet e qendrës së masazhit për të ushtruar prostitucion nga vajzat e punësuara të cilat iu ofronin klientëve meshkuj shërbime “Extra” kundrejt pagesës. Policia ka zberthyer edhe mekanizmin që perdoret kryesisht ne këto ambiente. Aktiviteti tregtar si qendër estetike dhe masazhesh ka qenë vetëm kamuflim për bazë prostitucioni. Klientët e SPA-së e dinin se kundrejt pagesave që varionin nga 3 mijë lekë deri në 50 euro, masazhet trupore shndërroheshin në erotike. Sipas policisë vajzat ishin te kujdeshme dhe nuk shkonin me klientat që vinin per here te pare. Madje disa pre tyre e vijonin aktivitetin edhe jashte qendrave duke perfunduar ne hotele me klientët. Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/article/prostitucion-ne-masazhe-policia-8-aksione-brenda-vitit

YouAPI-2

Facebook Page Like Box ::